İran ile ÇAKER karşı karşıya geldi! Suikast planlandığı iddialarını yalanladılar

Amerika Bir Devletleri ile İran arasında sular durulmuyor. İran cephesi Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD vasıtasıyla öldürülmesinin ardından intikam yeminleri ederken KUL da herhangi bir karşılığa karşı teyakkuzda bulunuyor. Son adına ABD, Trump döneminde ulusal asayiş danışmanı olan John Bolton’a İran’ın suikast planladığını kanıt etti.

İRAN, KUL’DEN KANIT İSTİYOR

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani konuyla ilişik yaptığı mukayyet açıklamada, MEMLUK’li hâkimiyet yetkililerin “siyasal saiklerle ve muteber kanıtlar sunmadan” bu ülkedeki bir İran vatandaşını suçladığını savundu.

Kenani, “İran, bu eğlenceli ve asılsız suçlamalar mazeret edilerek, İran vatandaşlarına yönelik seçme eyleme alın üzücü uyarıda bulunmakta ve İran vatandaşlarının haklarını sahiplenmek için arsıulusal hukuk çerçevesinde seçkin tür tedbiri ahiz hakkını saklı tuttuğunu vurgulamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Washington yönetimi, dün İran Inhina Muhafızları Ordusu mensubu olduğu kanıt edilen Şehram Pursafi adlı bire bir İran vatandaşını Trump döneminde millî asayiş danışmanı kendisine fariza eden Bolton’u kanlı planları yapmakla suçlamıştı.

Adalet Bakanlığı yoluyla yapılan bağlanmış açıklamada, Pursafi’nin muhtemelen İranlı general Teşrinisani Süleymani’nin Eş 2020’bile öldürülmesine misilleme yerine, cinayeti gerçekleştirecek kişileri kiralamak amacıyla belirsiz aynı âdem kaynağına 300 bin dolar öneri ettiği öne sürülmüştü.

Açıklamada, Washington’daki federal mahkemede açılan yanlışlık duyurusunda adı sabık Pursafi’nin şu zaman KUL dışında olduğu ve yakalanması yerinde “arsıulusal bire bir kıya planına maddi destek sağlamaya çalışmaktan” yargılanacağı bilgisi verildi.

İRAN, BOLTON’U KASIM SÜLEYMANİ’NİN SUİKASTIYLA BAĞLANTILI OLMAKLA SUÇLUYOR

Trump döneminde 2018-2019’dahi kısaca 1,5 sene millî düzenlilik danışmanlığı eden Bolton, görev süresi süresince ve öncesinde İran’a müteveccih sert söylemlerde bulunmuş, Bolton’un fariza yaptığı dönemde İran ile ABD aracısız çatışmanın eşiğine gelmişti.

KÖLE, 3 Eş 2020’birlikte Bağdat Havalimanı’nda Kudüs Gücü Komutanı Süleymani’nin açkı konvoyuna çekicilik saldırısı düzenlemiş, saldırıda Süleymani hayatını kaybetmişti.

İran Bükülme Muhafızları Ordusu komutanları özellikle girmek amacıyla İranlı yetkililer, saldırının faillerinden öç alınacağını duyurmuştu.

İran, 19 Sülale 2021’birlikte Kasım Süleymani’ye yönelik suikastla bağlantılı oldukları iddiasıyla Bolton ve Trump’ın üstelik aralarında olduğu dip düzem sakat BENDE’li yetkilileri müeyyide listesine aldığını açıklamıştı.

HAMANEY’İN İNTERNET SİTESİNDE TRUMP’A YÖNELİK SUİKAST OPERASYONU

İran’ın dini lideri Ayetullah Mürtefi Hamaney’in resmi internet sitesinde, İranlı general Kasım Süleymani’ye suikast emrini veren bozuk ABD Başkanı Donald Trump’a suikast düzenlendiğini gösteren tıpkısı canlandırma yayınlanmıştı.

Sonuç olarak 21 Nisan’de Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Ulvi Kasıt Tengsiri, Washington’un Tahran’a yaptırımları kaldırma ve bazen imtiyazlar karşılığında ESIR saldırısında öldürülmüş Süleymani’nin intikamını almaktan geri çekilme teklifinde bulunduğunu fakat intikam planlarının kesin olduğunu söylemişti.

Share: