İnşaat işçisi geçmiş şiir kitabını çıkardı

İnşaat işçisi ilk koşma kitabını çıkardı

22 yaşındaki yapım işçisi Vedat Angıç, biriktirdiği parayla koşma kitabını çıkardı

BİTLİS – Bitlis’in Hizan ilçesinde dinç 22 yaşındaki yapım işçisi Vedat Kanat, biriktirdiği parayla türkü kitabını çıkardı.

Hizan ilçesinde tüvana ve lise mezunu olan Vedat Angıç, eğitimini maddesel imkansızlıklardan ufuk bıraktı. Gerçekten yaşlardan beri edebiyata ve şiire ilgisi olan ve genişlik iri tutkularından biri de koşuk beğenmek olan yapım ustası olan Kanat, bir yandan inşaatta çalışırken benzeri yandan de türkü yazmaya başladı. Sabahtan akşama büyüklüğünde inşaatta çalışsa birlikte hiçbir ahit hayallerinden vazgeçmeyen genç şair, çalıştığı esnada aklına gelen sözleri dahi beraberinde bulundurduğu defterine mesabe aldı. İnşaatlarda fiilen kazandığı parayla ‘Yazgı’ adlı önceki türkü kitabını çıkaran Angıç, azmiyle çevresindeki herkese emsal oldu.

“Küçüklüğümden beri edebiyata ve şiire ilgim vardı”

Edebiyata bayağı yaşlarda zaaf sardığını belirten Angıç, “22 yaşındayım ve Hizan doğumluyum. Küçüklüğümden beri edebiyata, şiire bayağı tıpkı ilgim vardı. Kestirmece benzeri yıldır türkü yazmaya çalıştım. Elbette bu proses benim için sıradan pahal geçti. Çünkü benzeri zamanda yapım sektöründe çalışıyordum. Bu yüzden hem şiir yarmak hem bile çalışıp esin ahzetmek ağırlık oluyor. Çalışırken aklıma gelen dizeleri radde alıp akşam eve gelirken deftere geçirip şiir haline getirmeye çalışıyordum. Bu proses benim üzere amiyane kavi geçti. Çokça aşkın araştırma yapıp betik okudum. Şiir beğenmek benim amacıyla çok koskocaman. Herkesin bu zevki tatmasını istiyorum. İnsanların kişi içine biriktirdiklerini kaleme dökmesi ayrı sunturlu oluyor. Türkü yazarken bu dünyadan kopuyorum ve bambaşka benzeri dünyada sözde biricik varmışım kabilinden hissediyorum. Henüz sonra birinci eserimizi bastık ve mutluyum. Bugün kitaplarım de elime ulaştı” dedi.

“Koşma yazmaya önceki başlarda günce tutarak başladım”

Liseyi degaje öğretimden bitirdiğini söyleyen Angıç, “İçimde sıradan havas biriktirmiştim. Koşuk yazmaya önceki başlarda günlük üzere tıpkısı defter epilepsi başladım. Elan sonra günlüğümü şiir haline getirdim ve aynı hocamız vardı ona gösterdim. Hocam haddinden fazla beğendiğini söyledi ve ‘sen yazmalısın’ dedi. Biraz şiirden bilahare devamı geldi ve tıpkısı bölüm defterimi doldurduğumu anladım. Editörüm olan Mert Atal ile iletişime geçtik. Elan sonraları kitap evi ile görüştük. Bu zamanda yazmaya bibi devam ediyordum ve editörüm ile birlikte ara sıra şiirleri eledik” şeklinde konuştu.

“İnşaat sektörü yorucu”

Hedefinin tüvana kesime edebiyatı sevdirmek olduğunu belirten Kanat, inşaatta zorlansa de bu hedefinden hiçbir devir vazgeçmedi. Ozan Angıç, “Okumak bence alelacayip bire bir şey. Hele geçmişteki şair ve yazarlarımız olsun bunların yazdıklarını ihata etmek, bambaşka hayatlara gurup etmek ve geçmişe gidip girmek çokça fena hâlde oluyor. Betik okuyunca kendimi o kitabın içindeymişim kabil hissediyorum. İnşaatta çalışmaktan ufuk fazla koridor ayıramıyorum. İsteyen tıpkı adam amacıyla iki işi şakkadak tırtıklamak çok basit bire bir şey. Zorlukları dahi var amma severek yapıldığı sürece usanç insanın gözüne gelmiyor. İnşaat sektörü mühlik ama her âdem hizmet etmek zorunda ama bu durumdan memnunum” dedi.

Share: