Ince menzilli çekicilik defans sistemi SİPER’den yıpranmamış bire bir sükse

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanı İsmail Çıpa, ince menzilli hava defans füze sistemi SİPER’in tıpkısı aşamayı daha tamamladığını duyurdu.

SSB’den yapılan yazılmış açıklamada, çekicilik savunma füze sistemi SİPER projesine ilişkin akıbet ebat paylaşıldı.

Açıklamada, içtimai medya hesabından yaptığı paylaşıma saha verilen Demir, şu ifadeleri kullandı:

“Savunma sanayiimizden Büyük Taarruz ve Malazgirt’in sene dönümünde ecdadın şanına reva bire bir sükse! Uzun menzilli albeni defans füze sistemimiz SİPER yavaş yavaş yükseliyor. SİPER sonuç imtihan atışında yüksek acul hedeflerde 100 km’yi gözüne kestirdiğini gösterdi. SİPER, bu çarpış başarısıyla ayrımsız aşamayı henüz tamamladı. Emeği sabık herkesi kutlama ediyorum.”

SİPER füzesinin sınav atışı Sinop Imtihan Merkezi’nde ASELSAN-ROKETSAN gelişim birliğinde gerçekleştirildi. SİPER füzesi, Türkiye’nin tabakalı gelgel savunma ihtiyacının yerli imkanlarla karşılanması açısından büyük önem taşıyor. Mıntıka albeni savunması kapsamında stratejik tesislerin düşman taarruzlarına alın korunması için geliştirilen SİPER, mufassal menzilde ve sarhoş mimaride hava savunması sağlanmasına imkan verecek.

Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda ölçülü çalışmalarla yerel sistemlere tabakalı bir albeni savunması oluşturulması amaçlanıyor. Bu kapsamda ilk namına ağır sıklet yükselti Korkut sistemlerinin paradigma üretim ve teslimatlarına başlandı ve halen devam ediyor. Sonrasında portatif spesifik araçtan ve omuzdan atılan korkulu yükselti Sungur albeni defans sistemleri hizmete alındı. Hisar-A+ ve Hisar-O+ albeni defans sistemlerinin de önceki teslimatları yapılırken, kol üretimleri da aynı yandan sürüyor.

SİPER ise bu tabakalı sistemde bütün bu sistemlerin ötesinde teferruatlı menzile erbap olmasıyla öne çıkıyor. ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE gelişim ortaklığı ile ölçülü SİPER Projesinde 2023 yılında teslimat hedefleniyor.

Share: