Iğdır marifet: Iğdır’dan takibe alınan bozkır kartalı, havaların soğumasıyla göçe başladı

Iğdır’dahi konusunda uydu verici takılarak strateji altına alınan bozkır kartalının (aquila nipalensis), kışı geçirmek amacıyla güney nakıs küreye göç yolculuğu başladı.

Dünyada soyu kızdırma altında mevcut step kartalı, Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile Avrupa Birliği (AB) iş birliğinde, “Yıpranmamış Benzeri Yöntem Bilimi Kapsamında Türkiye’nin Nesli Öfke Altında Türleri İçin Tuhaf Eylem Planları Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi” projesinin hayata geçirilmesiyle önceki günlerde korumada öncelikli türler listesine alındı.

Avrupa’üstelik soyu tamamen tükenen, Dünya Tabiat ve Tabii Kaynakları Esirgeme Birliğince (IUCN) da al listeye alınan step kartalı, Türkiye’birlikte hala görülebiliyor.

Bozkır kartalı, Iğdır Natür Dulda ve Milli Parklar Müdürlüğü (DKMP) ile KuzeyDoğa Derneğince peyk vericisiyle izlem ediliyor.

Iğdır’daki Aras Kuş Araştırı ve Yetişek Merkezi’nde 18 Eylül’dahi halkalandıktan sonradan Erzurum’un Horasan ilçesine göçüp burada çatlak geçiren kartal, Gün Doğusu Küçük Asya’birlikte faal olan antipatik havaların peşi sıra güney bölgelere akıllıcasına göçe başladı.

Erzurum’dan yola çıkarak Muş’un Varto ilçesini geçip Bingöl’ün Solhan ilçesinde koyuverme veren kartal, kestirmece 1 saatlik layenkati uçuşuyla Diyarbakır’ın Mazeret ilçesine vardı.

Buradan yola koyulan kartal, Bağlar ilçesine tutkun Kamışpınar köyünde koyuverme verdi. Burada 1 periyot süresince ayrımlı noktalarda beslenen kartal, tekrar 1 saatlik uçuşla Şanlıurfa’ya geçti.

Siverek ilçesine tutkun Düğerin köyünde mola veren kartal, cenup az küreye akıllıcasına başlayan barhana yolculuğu kapsamında Doğu Rum’ya bakarak henüz hamam iklime erbap Güneydoğu Rum Bölgesi’nde fasıla geçiriyor.

2 bin 960 metre irtifadan uçtu

Step kartalı yer erdemli rakımlı uçuşunu 2 bin 960 metreyle Erzurum’un Peki ilçesinde kâin 2 bin 466 metre rakımlı Akdağ’ın üzerinden geçe, yer düşük rakımlı uçuşunu ise 997 metre rakımla Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde gerçekleştirdi.

Halkalandığı günden bugüne kadarki süreçte 824 kilometre el kateden kartal, arz faziletli saatte 48 kilometre hıza ulaştı. Bildirme detaylı mesafeli molasız uçuşunu ise 75 kilometre mesafeyle Erzurum’un Horasan ilçesinden Hınıs ilçesine gerçekleştirdi.

“Uzmanlarımızca mıhsıçtı benzeri şekilde izlem ediliyor”

Iğdır’de kartalın takibinin gerçekleştirildiği Aras Kuş Araştırma Merkezi’nin sorumlusu Kayahan Ağırkaya, AA muhabirine, bozkır kartalının heybetli tıpkısı soy olduğunu ve korunması gerektiğini vurguladı.

Merkezdeki kuş halkalama ve uydu vericisiyle takip çalışmalarının bitmeme ettiğini belirten Ağırkaya, “2022 bağ bozumu sezonunda takibe aldığımız türlerden biri da bozkır kartalı. Bu kartal, alelhusus Avrupa’birlikte nesli yok olma tehlikesiyle yüz yüze olan aynı kuş türüdür. Bu türümüz, alelumum kışlama alanı olarak Afrika’nın kuzeyini seçiyor, tenasül alanı yerine da Maşrık Avrupa ve Ilımlı Asya’üstelik bulunuyor.” dedi.

Kartalın peyk donör takılmasının üstünden sabık 23 gündür izlendiğini vurgulayan Ağırkaya, şunları söyledi:

“23 günde 824 kilometre yol katederek kışlama alanına akilane olan göçüne başladı. Merkezimizde bugüne kadar 160 binden fazla kuş halkalandı, 100’den aşkın kuş de uydu vericisiyle strateji altına alındı. Step kartalı dahi bu kuşlardan biri olarak uzmanlarımızca cimri tıpkısı şekilde izlem ediliyor.”

Share: