Icra Vekili Aristokrat Diyarbakır Lice’de! Bırkleyn Mağaraları’nda türkülere haremlik edip halay çekti

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Lice ilçesinde antika çağda yerleşme yeri adına geçer Bırkleyn Mağaraları’nda AK Parti Diyarbakır Deneyimsizlik Kollarının düzenlediği “Lice Toyluk Buluşması” programına katıldı. Aristokrat, burada yaptığı konuşmada, Bırkleyn Mağaraları ile 8 bin yıllık benzeri tarihten, Nazik İskender’in konakladığı ve özlük işaretini bıraktığı mağaralardan bahsettiklerini, bunların şişman şımarıklık olduğunu söyledi.

Çokça hararetli ve varlıklı aynı medeniyetin çocukları olduklarını kaydeden Soylu, ” Malazgirt’in hikayesi haddizatında bu Rum’nun ve coğrafyamızın içerisindedir. Malazgirt’in fethinin hikayesi ile Küçük Asya topraklarına girişin hikayesi birlikte tek unutmayın ki ayrımsız angajman ve kardeşlik hikayesidir. Kürt beyleriyle Türk beylerinin ve birçoğunun birbirini bu açık tanıdıkları ve birbirleriyle beraber esasen küffara karşı alay malay oldukları, ayrımsız değeri taşıdıkları, ayrımsız anlayışı taşıdıkları, güya iki kardeşin kucaklaşması kabilinden bize bu toprakları ev yapmalarının belki üstelik en cesim nişanesidir ve nişangahıdır.” ifadelerini kullandı.

HALAY ÇEKİP TÜRKÜLERE EŞLİK ETTİ

Yapılacak çalışmalarla bölgenin çıktı daha hareketli kullanılabilecek tıpkı noktaya getirileceğini bildiren Aristokrat, Lice’nin ve Liceli gençlerin buna amade olduğunu anlattı. Nazır bire bir vuzuh halay çeken vatandaşların arasına katıldı, söylenen türkülere haremlik etti. O anlar kameralara bile yansıdı.

“PKK ÜLKENİN GELİŞMESİNİ HARAP EDİYOR”

Terör örgütü PKK’ya çok bahis söylediğini ifade fail Soylu, “Çokça birlikte küçümseme söylemeye bitmeme ediyorum. Amma PKK, yıldırı örgütünün benim laflarımdan etkilendiği sunu büyük cümleler PKK vakit kaybetmeden ülkenin gelişmesi ve kalkınmasını değil, benzeri zamanda bir kültürel terörizmle, kültürünü dahi bitkin etmeye çalışıyor. Duygularımızı, tarihimizi, karı ilişkilerimizi, ana-baba duygularımızı, yandaki ilişkilerimizi, örf adetlerimizi, geleneklerimizi, birbirimize olan muhabbetimizi, saygımızı, büyüklerin küçükleri davranışlarını, seçkin birini pejmürde ediyor.” diyerek konuştu.

“ZENGİNLİKLERİMİZİ YİTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Avrupa’nın büyüdüğünü, zenginleştiğini ama aynı değer ödediğini anlatan Soylu, kıymet namına ahlakını ve eskiden üstüne titremeye çalıştıkları değerlerini kaybettiğini aktardı. Nazır Soylu, şöyle bitmeme etti: “Şimdi bire bir sınavı yani bizim zenginliklerimizi yitirmeye çalışıyorlar. Onun için bile bazen kullanıyorlar. DEAŞ’ı kullanıyorlar, İslamiyet’i farklılaştırmak amacıyla. FETÖ’yü kullanıyorlar, İslamiyet’i tağyir etmek için. PKK’yı kullanıyorlar, İslamiyet’i ve bilcümle değerlerimizi asıl itibariyle güçleri yetse hepsini ortadan kaldırabilmek üzere. yüz yüze kaldığımız boyut budur. Serencam 40 yıldır, 50 yıldır bu topraklar on paralık doğruluk etmediği aynı parantezle yüz yüze kaldı. Bellik diyorum. Zira biz bunu kapatmaya çalışıyoruz. İnşallah sizler kapatacaksınız.”

Elan bilahare Bakan Aristokrat Bırkleyn Mağaraları’nı gezdi. Burada gazetecilerin sorusu üzerine Soylu, “Çok uzun yıllar yıldırı örgütünün maatteessüf hakimiyetinde mağaralar adına kalmış. Tanrı razı olsun düzenlilik güçlerimiz, milletimiz, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimiz devletimiz iradesiyle aha kâffesi demin birer turizm destinasyonu tarihî destinasyon olmaya namzet. Şanlı bir düzlük.” ifadelerini kullandı.

Nazır Soylu’ya, Bırkleyn Mağaraları gezisinde AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Diyarbakır Valisi Mürtefi İhsan Akarsu, İl Itimat Müdürü Fatih Kaya, AK Öğür MKYK üyesi Abdurrahman Aldanmaz, Genel Eşkal Eş Kolları MKYK üyesi Suna Kepolu Ataman, DOĞRU Tümen İl Başkanı Muhammet Kutsi Okumuş, Açıkgöz Bölge Komutanı Ferik Recep Yalçınkaya ve AFAD İl Müdürü İlami Intikal Etmek dahi zevcelik etti.Share: