Icra Vekili Acılı: “2050 yılında herhangi bir 5 kişiden birinin 65 gözyaşı ve eğin olacağı öngörülüyor”

Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanı Su Kederli, Türkiye’üstelik 2021 yılı sonu itibarıyla 65 gözyaşı ve eğin koca oranının yüzde 9.7’ye ulaştığını belirterek, “Nüfus projeksiyonlarına bakarak 2050 yılına geldiğimizde toplumumuzda seçme 5 kişiden birinin 65 gözyaşı ve gövde olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değişim ve dönüşümler, bizleri eskimemiş politikalar üretmeye, bakım modelleri geliştirmeye vabeste kılıyor. Nemli nüfusun artması, bakım hizmetlerinde yetenek ve gürlük artışını gerektiriyor” dedi.

Bakan Bahir Üzüntülü, Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet verecek olan minval Mezitli ilçesindeki Mersin Gündüzlü Hizmet ve Etkili Hayat Merkezi’nin açılış törenine katıldı. Nazır Yanık törende yaptığı konuşmada, tüm dünyada nüfus yapısının değişim gösterdiğini, doğurganlık hızı düşerken, hayat süresinin uzadığını kaydetti. Hele gelişmiş ülkelerde ihtiyarlama hızının artık arttığını vurgulayan Vekil Kederli, nedeniyle nüfusun yaşlanmasına müteveccih eke bire bir ruzname maddesinin önlerinde olduğunu söyledi.

“2050 yılında değme 5 kişiden birinin 65 yaş ve üst olacağı öngörülüyor”

Türkiye’de 2021 yılı sonu bakımından 65 gözyaşı ve cisim can oranının yüzdelik 9.7’ye ulaştığını kaydeden Nazır Izdıraplı, “Bir apayrı deyişle temas 10 vatandaşımızdan birisi 65 gözyaşı üzerinde demektir. Nüfus projeksiyonlarına göre 2050 yılına geldiğimizde ise toplumumuzda gelişigüzel 5 kişiden birinin 65 gözyaşı ve gövde olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değiş ve dönüşümler, bizleri kullanılmamış politikalar üretmeye, bakım modelleri geliştirmeye ilişkin kılıyor. Nemli nüfusun artması, hizmet hizmetlerinde sığa ve ilerleme artışını gerektiriyor. Sosyal bakım ağlarımızı enerjik ve işlevsel bir şekilde tahvil zorunluluğu mübrem bir hal alıyor” diyerek konuştu.

“Politikalarımızın odağına gelişigüzel zaman aileyi alıyoruz”

Eş ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yerine, sosyal hizmetler alanında birçok özgün hizmet modeliyle muvaffakiyet oranı faziletli benzeri süreç yürüttüklerini dile getiren Icra Vekili Üzüntülü, “Tamam faaliyetlerimizde ihtiyarlama sürecine müteveccih bütüncül bir siyaset oluşturmayı ve hizmet sunumunda bulunmayı önceliyoruz. Yaşlılarımıza müteveccih verdiğimiz hizmetlerde bizim temel yaklaşımımız, büyüklerimizin aileleri ve yakınlarıyla birlikte, bulundukları içtimai çevrede, etkili ve sağlıklı tıpkısı şekilde yaşamlarını sürdürmeleridir. Politikalarımızın odağına her ant aileyi alıyoruz. Bu doğrultuda strateji belirliyor, sosyal hizmet uygulamalarımızı bu tatlılıkla geliştiriyor ve sunuyoruz. Kuruluş bakımı ihtiyacı olan yaşlılarımız üzere etraflı kesiksiz bakım hizmeti, kişi evinde yaşamını varagelmek isteyenler için evde bakım, yatısız bakım hizmeti ve afiyet hizmeti desteği kadar türlü hizmetler veriyoruz. Toplumun temas bireyi üzere yaşlılarımızın bile bireysel cereyan alanını genişletmek üzere çalışıyoruz. Bu anlamda yaşlılarımızın ihtiyaçlarının çeşitliliğini, özgünlüğünü ve farklılığını göz uğrunda bulunduruyoruz. Enerjik ve sağlıklı yaşlanma bakışını destekleyecek etraflıca hizmetler geliştiriyoruz. Büyüklerimizin ve ailelerinin ihtiyaçları doğrultusunda, durumlarına akıllıca hizmet modellerinden faydalanmalarını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“500 bini aşkın mânialı ve nemli vatandaşımızın ailelerine evde bakım ödemesi yapıyoruz”

Birlik hizmetlerde aileyi ve aile birlikteliğini öncelediklerini sıkça vurguladığını hatırlatan Icra Vekili Acılı, bunun hangi girmek ve nasıl uyguladıklarını ise şöyle açıkladı: “Bu soruya şu şekilde karşılık vermek istiyorum. Yavru, karı, engelli, yaşlı yahut sosyal yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın şartları şayet ailesinin beraberinde kalmaya müsaitse, hizmetimizi, aileyi desteklemeye dönük üretiyoruz. 500 bini aşkın özürlü ve buğulanmış vatandaşımızın ailelerine evde hizmet ödemesi yapıyoruz. Tıpkı başka hizmetimiz ise nemli bindi programlarıdır. Kendi sili bakımını yapabilecek durumda olan büyüklerimize evinde, toplumsal çevresi içerisinde hayatını idame ettiriyor. Tığ onların günlük hayatlarını idame ettirecek hizmeti sağlıyoruz. Ancak bazı durumlarda aile birlikte hizmet yüklemek gibi olmuyor. Böyle durumlarda büyüklerimizi yapılış bakımına alıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış huzurevlerimiz, buğulanmış hizmet ve rehabilitasyon merkezlerimiz ve buğulu yaşam evlerimiz ile büyüklerimize bakım veriyoruz. Zaman bakımından kısaca 37 bin kapasiteli 449 huzurevi ile Yaşlı Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kestirmece 27 bini çok büyüğümüze bakım veriyoruz. Tıpkısı de zaman burada hizmete açacağımız merkezimiz gibi karı ve yapılış bakımı beyninde geliştirdiğimiz modellerle hem hizmet düzlük vatandaşlarımıza hem de ailelerimize bindi oluyoruz. Bakanlığımıza ilişkin yatısız merkezlerde sunulan hizmetlerle hayatına dokunduğumuz yaşlılarımızın sayısını artırmayı önemsiyoruz.”

“Nehari Bakım ve Enerjik Dirim Merkezleri modelini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz”

TÜİK yoluyla 2021 yılında gerçekleştirilen ‘dirim memnuniyeti’ araştırması sonuçlarına göre, yaşlıların yüzde 64’ünün yer majör bahtiyarlık kaynaklarının aileleri olduğunu tabir ettiklerini söyleyen Vekil Acılı, “Gene yapılan tetkikat gösteriyor ki, yaşlılarımız hayatlarını bulundukları ortamda seyretmek istiyor. Zımnında kurum bakımının beraberinde güneş bakım hizmetlerini da ayrımsız misal namına haddinden fazla yetişkin buluyoruz. Evde bekâr ruhlu yahut yaşamını ailesi ve akrabaları ile sürdüren metin yaşlılarımızın ihtiyaçlarını gözeterek onların yaşamlarını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Kendi imkanları ile karşılamakta külfet çektikleri konularda onlara yardımcı adına günlük yaşam faaliyetlerine destek sunuyoruz. Büyüklerimizin sosyal ilişkilerini zenginleştirerek dirim kalitelerini tezyit etmek ve tamam bunlarla birlikte, bakıma ihtiyaç duyan yaşlılarımıza sıra hizmet hizmeti arz etmek amacıyla ‘Yatısız Hizmet ve Etkin Yaşam Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı özellikle hedefliyoruz. Bu kabil ile geleneksel eş yapısının korunmasına şişman bir destek sağlayacaktır, buna inanıyoruz. Büyüklerimizi sosyal çevrelerinden koparmadan, ailelerinin birlikte toplumsal hayata etkili katılımlarını sağlamış olacağız. Psikososyal açıdan henüz dosdoğru olmaları ile kurumsal bakıma olan ihtiyacın azaltılarak ailelerin bile istihdama katılımlarının kolaylaştırmış olacağız. Evde hizmet ve kurumsal bakım beyninde köprü görevi gören devir merkezleri ve hizmetlerini, nitelikli ve kombinasyon tıpkı şekilde sürdürülebilir kılmaya hele dikkat gösteriyoruz. Bu kapsamda, halihazırda 37 ruz hizmet sunan kuruluşumuzda 538 yaşlımıza deli dolu yerine tarih bakım hizmetlerimizi ulaştırıyoruz.”

“6 nüsha tayyareci Nehari Hizmet ve Canlı Dirim Merkezi kuracağız”

İhtiyaca göre şekillenen ayrımlı projeleri vatandaşlara ulaştırmaya devam ettiklerini tamlayan Bakan Acılı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu çerçevede Bakanlığımız ve Avrupa Birliği teşrikimesai ile ‘Türkiye’deki Mülteciler İçin Finansal Müzaheret Programı’ (FRIT 2) kapsamında ‘En Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Eğreti Himaye ve Uluslararası Himaye Altındaki Kişilerin Sosyal Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi’ni (SOHEP) başlattık. Bu proje ile bala, karı, sakat ve buğulanmış efrat başta tevessül etmek amacıyla hem Türk vatandaşlarına hem da arızi ve arsıulusal koruma altındaki bireylere müteveccih havari ve engelleyici hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlıyoruz. Proje çerçevesinde Adana, Sazak, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye’da vatandaşlarımıza ve geçici esirgeme altındaki bireylere hizmet veren 6 nüsha uçucu Yatısız Bakım ve Çalışkan Dirim Merkezi kuracağız. Bu merkezler vasıtası ile yaşlılarımıza günce hizmet hizmetleri, enformasyon, el birliği, rehabilitasyon hizmetleri ile evde hizmet desteğini sunmuş olacağız. Mersin’birlikte hele mülteci misafirlerimizin yoğunluğunu dikkate aldığımızda bu merkezimizin burada haddinden fazla pir hizmetlere araç olacağını beklenti ediyoruz. Gündüzlü Hizmet ve Faal Hayat Merkezi ile hedefimiz yaşlılarımızın ve ailelerinin ihtiyaç ve taleplerine akıllıca hizmetleri birinci sınıf ve ücretsiz adına sunmak. Proje kapsamında hayata geçirilen Yatısız Hizmet ve Çalışkan Dirim Merkezlerinin, Bakanlığımızın sürdürülebilir ana bakım birimlerinden biri olmasını planlıyor ve bu amaca müteveccih çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Merkezleri ve merkezlerin içerisinde açılacak olan ‘Beceri Atölyeleri’ni, meram grubun erişilebilirliğini ve fiziki ihtiyaçlarını gözönünde bulundurarak tasarladıklarının altını çizen Vekil Üzüntülü, “Merkezlerde düzlük alan bu atölyelerde yaşlılarımızın becerilerini geliştirerek, kendilerini ve çevreleriyle uyumlarını güçlendirecek tıpkı müstevi sağlamayı hedefliyoruz. Özge taraftan, buğulu bireylerin içtimai, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerini ağırşak, sergi, gösteri üzere etkinliklerle sunmaları üzere organizasyonlar düzenlenmeyi planlıyoruz. Proje kapsamında antrparantez, yaşlılarımızın birinci sınıf sosyal hizmete erişimlerinin artmasını hedefliyor, elden günümüzün değil, geleceğe yönelik ihtiyaçların karşılanmasını üstelik makro buluyoruz. Zaman bu proje kapsamında ilkini hayata geçirdiğimiz Nehari Hizmet ve Etkin Hayat Merkezi’nin geçmiş örneğini Sazak’bile açıyor olmaktan mutluluk duyuyorum. Bizler görmüş geçirmiş yaşlılarının duası ile ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine alnaç veren, çalışan, üreten benzeri Türkiye olmaya bitmeme edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Nazır Üzüntülü, Mersin Ağacı’üstelik Bakanlığa bağlı 3 huzurevinde 188 vatandaşa hizmet hizmeti verildiğini rapor ederek, “Esasen Bakanlığımıza sınırlı 1 Hizmet ve Iyileştirme Merkezimizde 103 özürlü vatandaşımıza bakım sunuyoruz. Bu merkezde benzeri zamanda çağ hizmet hizmeti da vereceğiz. Ruhsatlandırılması, finansmanı ve denetimi Bakanlığımız aracılığıyla sağlanan 9 Özel Bakım ve Iyileştirme Merkezinden ise 796 sakat vatandaşımız bakım hizmeti alıyor. Ayrıca Mersin’üstelik 17 bin 359 vatandaşımıza evde hizmet yardımı ödemesi yapıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Mersin Ağacı Valisi Mürtefi Hamza Pehlivan üstelik yaptığı konuşmada, bu çeşit kurumların devletin, sunu haddinden fazla yarayışlı yakarış aldığı yerler olduğunu söyledi. Eş ve Sosyal Hizmetler Bakanı Deniz Kederli, konuşmaların peşi sıra açılışını yapılan Sazak Gündüzlü Bakım ve Enerjik Dirim Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, burada hizmet düzlük yaşlılarla bir araya geldi, atölye çalışmalarını izledi. – MERSİN

Share: