İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan tünelde mankafa sayım başladı

Antalya ile Konya ortada yapımında sona gelinen ve 4 dakikada İç Küçük Asya’yu Akdeniz’e bağlayacak Demirkapı Tüneli, mayısta açılıyor.

Antalya-Manavgat Ayrımı-Taşağıl-Derebucak Yolu güzergahında inşa edilen 5 kilometre uzunluğundaki Demirkapı Tüneli ve tünelle gelişigüzel 67 kilometre uzunluğundaki el, Antalya’yı Konya’ya ve iç kesimlere bağlayacak.

Konya-Beyşehir-Derebucak-Gembos güzergahında gezi edenler, natürel güzelliğiyle tanıdık Gembos ve Eynif ovalarından geçerek, tünel ile Antalya’ya erişecek.

Anlık tebdilihava bodur sürede hissedilecek

Akdeniz ile İç Küçük Asya’yu ayıran dağların karla ciltli kuzey yamacından 4 dakikada cenup yamacına geçip yeşil dokuyu görenler, gelişmemiş sürede berri iklimden Akdeniz iklimine geçişe şahit olacak.

Konya tarafında yağmur veya kar varken, Akdağ’ın farklı yamacında ise güneşli ve yunak gelgel olabiliyor. Trafiğe açıldığında 80 kilometre derhâl 4 dakikada geçilecek tüneli kullananlar gücük sürede abuhava farklılığını hissedecek.

Çift tüplü nesir edilen tünel, kayıt trafiğine 2×2 şeritli, bitümlü yunak kokteyl kaplamalı mukassem öğün standardında hizmet verecek güzergah, Antalya-Konya arasındaki mesafeyi 30 kilometre henüz kısaltacak.

Tünel ile yılda zamandan ve akaryakıttan mecmu 34 milyon lira artırım sağlayacak.

Posta, turizmin beraberinde ticari ürünlerin iç ve dış pazarlara ulaşmasına üstelik ulama sağlayacak.

Adını Akdağ’ın zirvesindeki tarihi geçitten alıyor

Demirkapı Tüneli, adını Akdağ’ın zirvesindeki, evvelden kervanların kullandığı “Demirkapı” geçidinden alıyor. Güzergahta, Roma dönemine ilişik tahminî 4 kilometrelik mefruşat posta ve derbent, mil taşı ve sunaklar vadi alıyor. Kestirmece 1800 metre yüksekten vadiye nazil kıvrımlı döşeme posta, akman mimarisiyle dikkat çekiyor.

Ayrıca, antik döşeme yolun paraleline, ağır sıklet özellik taşıyan araçların geçişi amacıyla yapılan 12 kilometrelik servis yolu birlikte tarihi “Demirkapı” geçidine yeniden hayat verecek.

Bu yoldan geçenler yılkı atlarını de görebilecek

Öte yandan bu güzergahı kullananlar, Torosların sunduğu doğa güzelliklerini ve Eynif Ovası’ndaki yılkı atlarını üstelik görme fırsatı bulacak.

Demirkapı Tüneli üzerindeki Konya-Antalya kişmiri yolunun ikiye böldüğü Eynif Ovası’nda, atları sürüler halinde kısaltmak olabilir. Yolun bu bölümünde koyuverme verecekler, ovanın zengin olanaklarından yararlanma fail atları izleyebilecek.

Mayısta açılıyor

Karayolları 13. Nahiye Müdürü Ahmet Gülşen, AA muhabirine, bulunan Seydişehir-Akseki güzergahına bakarak projenin, Konya-Antalya arasını 30 kilometre kısaltacağını söyledi.

Tünelin, İç Küçük Asya ikliminden Antalya’nın sahil havasına geçişine gücük sürede imkan sağladığın anlatan Gülşen, “4 dakika ortamında vatandaşlarımız berri iklimden Akdeniz iklimine ulaşıyor. Bu yolun Demirkapı Geçidi’nde vatandaşlarımız bin metre rakımının altında seyahat imkanına kavuşacak. Yakıttan ve zamandan da artırım sağlayacak. Defa ve tünel imal çalışmaları tamamlandı. Aydınlatma ve havalandırma işlerine başladık. Mayıs ayında tüneli hizmete açacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Share: