Hususi çocuklarının eğitimi için Türkiye’nin yolunu tutuyorlar

Güçlükle dışında tüvana Türk aileler, içe yöneliklik ve hisse senedi bozukluğu teşhisi konulan çocuklarının eğitimi üzere Türkiye’yi yeğleme ediyor.

Otizm ve gelişim bozukluğu teşhisi konulan çocuklarının eğitimi üzere arayışa giren gurbetçi aileler, Türkiye’nin yolunu tutuyor.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden aileler, Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde mevcut özel iyileştirme ve eğitim merkezinde çocuklarının eğitimini sürdürüyor.

Çocukların gelişimi üzere hayvanların eğitime bütünleşmiş edildiği merkezde bireysel, his, baziçe ve atla terapi kabil yöntemlerden dahi faydalanılıyor.

“Özel eğitim bilimi üzere vatanımıza geldik”

Almanya’dan iki kamer geçmiş 4 yaşındaki oğlunun eğitimi için merkeze mevrut Mehmet Kocaağa, AA muhabirine, hususi eğitimin kapalı ve el bire bir süreç olduğunu söyledi.

Bu konuda güç aynı kanıt ve kat gösterenin gerektiğini belirten Kocaağa, “Zaman haddinden fazla yüce diyebilirim. Temel ve ata adına belli başlı benzeri yıpranma süreci yaşadık. Bunu atlatmamız gerektiğini düşündük. Özel yetişek üzere araştırı yaptık ve Türkiye’ye geldik. Bulunduğumuz mevki tababet açısından geride olan bir mutluluk değil fakat süreç Türkiye’ye bakarak henüz okkalı işleyebiliyor. Bizim vaktimiz kısıtlıydı. Türkiye özel terbiye alanında sistemdeki balaban aynı açığı dolduruyor. Burada dallar çok mutlu.” diyerek konuştu.

Tuğçe Desise üstelik 5 yaşındaki oğlunun eğitimi amacıyla Almanya’dan geldiğini aktararak, “Hususi eğitim üzere vatanımıza geldik. İzmit aklımın ucundan geçmezken buradan aile dahi aldım. Eğitime sıkça geleceğimiz üzere karı almamız gerekti.” ifadelerini kullandı.

Desise, oğluna teşhis konulduktan bilahare bire bir ay boyunca özel terbiye merkezi amacıyla araştırı yaptığını dile getirerek, “Burayı internetten tesadüfen bulduk. Deminden ikinci ayımızı dolduruyoruz. Yumruk aynı süreçti ama fena hâlde ilerliyoruz. Özge gurbetçi ailelerle güzelce arkadaşlıklar kurduk. Aramızda çok iyicene diyaloglar oldu.” şeklinde konuştu.

“Hususi eğitimin içerisine hayvanları bütünleşmiş ediyoruz”

Özel eğitim merkezinin yöneticisi Mehmet Mehabetli Kaşka, bakım vermeye başladıklarından beri 8 yılda 24 ülkeden misafirlerin özel terbiye üzere Türkiye’yi yeğleme ettiğini söyledi.

Gurbetçi ailelerin çocuklarına tanı konulduktan bilahare arayış içerisine girdiğini anlatan Kaşka, “Eğitimi hayvanlarla uygulayan bir kurumuz. Biz hoppadak hayvan terapisini uygulamıyoruz. Hususi eğitimin içerisine hayvanları bütünleşmiş ediyoruz. Gurbetçilerimiz eğitim bilimi kabul etmek amacıyla buraya geliyorlar.” açıklamasında bulundu.

Kaşka, Türkiye’nin özel yetişek alanında majör bir yere topluluk olduğuna meni ederek, özel yetişek merkezlerinin bir sayrılarevi değil, tıpkı talimhane adına görülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Share: