Hüngür hüngür ağlayan kadına benzeri keş bile valilikten

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde hararetli ve yamaçtan düşerek öldürme olan bir tane kesim kaynağı ineğinin başında saatlerce hüngür hüngür ağlayan 6 yavru annesi Nafiye Bilican’a Hakkari Valisi idris Akbıyık ve Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit eliyle geri bağış edildi.

İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Akocak köyünün Kasır mezrasında zihayat Bilican ailesinin bir tane kavil kaynağı olan andavallı, 300 metre yükseklikten düşerek telef olmuştu. Evlerinin yegâne kesim kaynağı olan ineğinin temizlik olmasıyla yıkılan şeker hastalığı hastası Nafiye Bilican, 1 kilometre uzaklıkta mevcut bölgeye 4 saat boyunca torununun sayesinde yaya ulaşmıştı. Gördüğü görünüş karşısında gözyaşlarına boğulan Nafiye Bilican, oturduğu yerde saatlerce açıktan ineğini seyrederek hüngür hüngür ağlaması ise görenlerin yüreklerini dağlamıştı.

Konunun bildirilmesi üstüne Hakkari Valisi İdris Akbıyık ve Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit marifetiyle gönderilen kaşalot, Hakkari Tarım ve Orman Müdürü Cemal Özkan eliyle Nafiye Bilican’a doğrulama edildi. Çokça bahtiyar olduğunu anlatım eden Nafiye Alim, “Bilinen biraz dönüş ilk tek sözleşme kaynağım olan ineğim düşerek öldürme olmuştu. O acıya bükünmek zordu, günlerce ağladım. Benim sesimi duyan vali ve ilçebay bana arkalama eli uzattı. Bugün onların bu hediyesi dünyalara kıymet. Bu adamakıllı desteğinden yağlık Valimiz İdris Akbıyık’a, Yüksekova Kaymakamı Çimşit’e, Hakkari İl Ekincilik ve Orman Müdürü Cemal Özkan’a, Yüksekova İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Emin Yiğit’e ve bindi veren herkese teşekkürname ediyorum. Benim mutluluğuma sebep oldular, Cenabıhak herkesten razı olsun” dedi.

Nafiye Bilican’ın mutluluğunun kendilerini mutlu ettiğini belirten Hakkari İl Tarım ve Orman Müdürü Cemal Özkan ise “Akocak köyünün Kasır mezrasında hararetli Nafiye annemizin ineğinin uçurumdan düşerek katil olmasının basına yansımasıyla valimiz derhal bizi arayarak Nafiye annemizin sıkıntısını gidermemiz üzerine buyuru ve mir verdi. Biz de kaymakamımızla, İlçe müdürümüzle müzakere ettik ve lahzada bire bir açık ağızlı temin ettik. Valimizin talimatı üzerine buraya gelip ineğimizi Nafiye annemize tasdik ettik. İnşallah bu kelek kendisine artağan evet, birçok günlerde kullanır. Nafiye annemize bu desteği sağlayıcı valimize teşekkürname ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Ninesinin mutluluğuna sebep olanlara teşekkür fail Samet Polat Bilican da, “Beş Altı bölüm önce ninemin çokça sevdiği ineği dağdan düşerek temizlik olmuştu. Hepimizi derinden üzdü. Salim olsun bugün valimiz, kaymakamımız aracılığıyla tıpkı alık salık dürü edildi. Ninemin bu isteğini adına getiren herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Hakkari Valisi İdris Akbıyık dahi kalın kafalı teslimi sırasında çökertme telefonuyla görüntülü yerine Nafiye Bilican’ı arayarak tıpkısı müddet görüştü. – HAKKARİ

Share: