Hopa ve Kemalpaşa Sivil Cemiyet Örgütlerinden Çizi Kapısındaki Trafik Kazalarına Reaksiyon: “Arz Heybetli Kapı, Kayalıkların Polat Hasırla Kapatılması…

HEDEF İSTANBULLU

Hopa Tecim ve Uran Odası Başkanlığı’nın organizasyonuyla Artvin’in Hopa ve Kemalpaşa ilçesinde kâin sivil toplum örgütleri tıpkısı araya gelerek Hopa Sarp Çizik Kapısı’nda yaşanan ölüme ve maddesel hasarlara amil olan karayolundaki uzanım ile ilgilendiren açıklama yaptı. Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, “Yüz Kere Karayolları Toprak Müdürlüğü, Genel Müdürlüğü üzerinden konuşmuş olmamıza, yazmış olmamıza karşın son alamadık. Burada yeryüzü koskocaman konu; Dik Kara Sınır Kapısı’na akıllıcasına giden karayolu üzerinden sağlıklı tarafta kayalıkların çelik hasırla katiyen ve kategorik kapatılması gerektiği” dedi.

Hopa Dik Çizi Kapısı’nda yaşanan ölüme ve maddi hasarlara sebep olan karayolundaki duruma özen temizlemek üzere izah yaptı. Hopa Tecim ve Uran Odası Başkanı Osman Akyürek yaptı. Akyürek, şunları söyledi:

“BUGÜNE BÜYÜKLÜĞÜNDE SONUÇ ALAMADIK”

“Zaman burada Hopa, Kemalpaşa sivil toplumları adına tıpkısı araya geldik pespaye Hopa’de ve Kemalpaşa’üstelik STK başkanlarımızla sonuç tıpkısı aydır yaşanan olayları değerlendirdik. Bunu buradan sizlerin marifetiyle ısınmak istiyoruz. Burada etraflı yıllardır Dik Yağız Sınır Kapısı’na devam fail karayolunda yaşanan ahval, sıradan içler acısı tıpkı nitelik bunu yüz kere Karayolları Bölge Müdürlüğü, Umumi Müdürlüğü üzerinden konuşmuş olmamıza, yazmış olmamıza karşın son alamadık. Burada bildirme majör bap; Yalçın Esmer Sınır Kapısı’na akıllıca giden karayolu üzerinden iyi tarafta kayalıkların polat hasırla katiyetle ve mutlak kapatılması gerektiği, çivileme yöntemiyle, betonlama yöntemiyle akarların durdurulması gerektiğini burada defaatle ilçe olduğunu ahiret yolculuğu ve maddesel hasarlara sebebiyet verdiğini paylaştık, yazdık ama bugüne büyüklüğünde serencam alamadık.

Biliyoruz kim bundan sonra üstelik Kemalpaşa yolu üzerinde gine beniâdem engebe olacak gine maddesel hasarlı avarız olacak. Gönlümüz lazım kim bunlar olmasın, gönlümüz icap kim Karayolları, ululuk yetkilileri bunun sorumluluğunu yerine getirsin. Beraberinde esasen Hopa’dahi ve Kemalpaşa’üstelik yaşadığımız sima olaylarında maatteessüf bu toplumun tıpkısı yarası kendisine hepimiz paylaştık, üzüldük. Bunu STK Başkanlarımızla gelişigüzel bu ilçede ne önlemler alınabilir, neler yapılabilir değerlendirdik. Adi dahi amme görevlilerini, asayiş kuvvetlerini yerelde banko ve kesinkes denetim mekanizmasını haddinden fazla mebzul işletmeleri gerektiğine inanıyoruz. Olur burada Teksas Caddesi diye adlandırdığımız aslında İnönü Caddesi’nin altındaki noktada yaşanan olaylarla ilgili namına daimi olarak güvenlik kuvvetleri bulunursa, tedbirler alınırsa; alkolle ilişkin proses, bayağı gecenin belli zamanı geçirmeden işyerleri denetleme altında tutulursa olayların tabiatıyla ortadan kalkmayacaktır amma azalacağını düşünüyoruz. Bu ilçede gidiş geliş kazalarıyla yaşadığımız gecenin geç vakitlerindeki sonuç yaşadığımız buradan hem Iğdırlı şoförlerimize hem Azeri şoförlerimize benzeri zamanda gailesiz kardeşimize rahmet diliyoruz, ailelerine çıdam diliyoruz.

“BU İLÇEDE HENÜZ RAHAT HENÜZ KEYİFLİ HENÜZ SOSYAL, ACILARIN YAŞANMADIĞI BİR SÜRECİ KABULLENMEK İÇİN BİR ARADAYIZ”

Balaban aynı acı yaşadık daha çok yaşamamak amacıyla pekâlâ ve kategorik bizler bile zarfında olarak, kendimizi dışında tutmadan tedbirlerimizi kamu görevlilerinin buna ilgi çekmesine farkındalık fotoğraflamak anlamında aynı araya geldiğimizde konuştuğumuzu kendileriyle paylaşacağımızı inandırmak istiyorum. Kısaca Sert karayolu, Karayolları yoluyla taş akarlarının, kaya akarlarının katiyetle ve kategorik polat hasırla yapılmasını, iki ilçede dahi katiyetle metal üstüne büyük içtimai anlamda mürebbi, belletici toplantıların yapılmasını; restoranlarımızın etanol almış tıpkısı vatandaşı öz müşterisi kişi konağında ve öz evinde kadar fikren alkollü ayrımsız şekilde makine kullanmasını yönünde gerekirse aracı temin ederek hesabın içine katarak diyorum bunu evine büyüklüğünde güvenli göndermesine dikkat temizlemek istiyorum. Bu ilçede henüz huzurlu elan sevinçli elan içtimai, acıların yaşanmadığı bire bir süreci ısınmak için ayrımsız aradayız düş ediyorum kim çıktı bu keskin haberlerle tıpkısı araya gelmeyiz teşekkürname ediyorum.”Share: