His nakli muntazır 12 yaşındaki Edanur, yerleştirilen Aort kapakçığı ile sağlığına kavuştu

Duygu nakli bekleyen 12 yaşındaki Edanur, yerleştirilen Aort kapakçığı ile sağlığına kavuştu

Cerrahi Müdahale şansını kaybettiği söylendi, yapılan kalburüstü operasyonla 7 günde taburcu oldu

İSTANBUL – 12 yaşındaki Edanur Maden, kalbinin aort kapakçığının strüktürel yerine bozulması ve ihtisas yetmezliği zımnında ailesi vasıtasıyla Koşuyolu Faziletli İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi. Tetkikler sonucu kalbin haddinden fazla algın kasıldığı amacıyla ameliyatın kamu dünyada yüzde 90’nın üzerinde ahiret yolculuğu riski barındırdığı öğrenilirken Ruh ve Huy Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, yaptığı başarılı operasyonla Edanur’a varlık boyu sağ esen kullanabileceği Aort kapakcığı yerleştirildi. Edanur ameliyatın peşi sıra 7 günde sağlığına kavuşarak hastaneden taburcu oldu.

12 yaşında olan Edanur Maden’ın ailesi, kızlarının duygu rahatsızlığı dolayısıyla başvurduğu 2 hastaneden kızlarının faaliyetler şansını kaybettiğini ve his nakli ihtiyacı olduğunu söyledi. Bunun üstüne familya, Koşuyolu Faziletli İhtisas Terbiye ve Araştırma Hastanesi’ne birlikte başvurdu. Ölçülü tetkikler sonucu, Edanur’un önsezi pompa fonksiyonunun yüzdelik 20 olduğu Aort kapakcığı amacıyla Aort cerrahisine ihtiyacı olduğu fakat ihtisas algın kasıldığı amacıyla ameliyatı tekmil dünyada yüzdelik 90’nın üzerinde ahiret yolculuğu riski olduğu öğrenildi. Bunun konusunda kolları sıvayan Önsezi ve Huy Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek ve ekibi 12 yaşındaki Edanur’a yapılan başarılı operasyonla, kalp kası hücrelerini çokça hareketli koruyup Aort cerrahisinde Aort kökünü genişleterek Edanur’un mülk boyu sağ esen kullanabileceği Aort kapakçığını yerleştirdi. 12 yaşındaki Edanur Esrar, ameliyatın peşi sıra birinci günde annesine kavuştu. Ameliyatın ardından 7 gününde ise zinde aynı şekilde hastaneden taburcu oldu.

“Tamam dünyada bu ameliyatlar yüzdelik 90 üzerinde ahiret yolculuğu riski barındırmaktadır”

Laf için mütekellim Duygu ve Yaradılış Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, “Edanur kızımız, bize geldiğinde kalbin aort kapakçı strüktürel namına bozulmuştu. Alçak yetmezlik mevcuttu. amma velakin kalbin pompa fonksiyonu encam derecede azalmış. Önsezi elden yüzdelik 20 çalışmaktaydı. Aort cerrahisi ihtiyacı mevcuttu. Ancak kalbin pompa fonksiyonu yavaşladığı için büzülme gücü azaldığı amacıyla bütün dünyada bu ameliyatlar yüzde 90 üzerinde ölüm riski barındırmaktadır. Bizden eski 2 forma, faaliyetler şansını kaybettiğini kalbin değiştirilmesi gerektiğini yani duygu nakli ihtiyacı olduğunu söylemişler. Bize geldiğinde aort cerrahisi amacıyla ekipçe operasyonunu planladık. Konseyimizi tafsilatlı namına değerlendirdik. Ameliyata almaya değişmeyen verdik. Bu süreçte ameliyatta kalp kasını, miyokardı, çok aktif aynı şekilde koruduk. Aort kökünü birlikte uzun uzadıya, aort cerrahisinde tıpkı ömrü gamsız kullanabileceği bir aort kapakçığı yerleştirdik. Bu muvaffakiyetli proses peşi sıra dördüncü saatte teneffüs cihazından ayrıldı. Bir Numara gün annesine kavuşturduk. Kontrollerimizde aort kapakçığının çokça bol çalıştığı, ihtisas büzülme gücü faaliyetler öncesine bakarak iki kat arttığını belirleme ettik. Anca Edanur kabilinden çokça yüksek riskli ihtisas hastalıkları ihtiyacı olan yavrularımızın ameliyatı çok görmüş geçirmiş merkezlerde görmüş geçirmiş eller yoluyla yapılması gerekmektedir” dedi.

“Edanur daha şimdiden serviste annesiyle alay malay koşup oynamaya başladı”

Kalp ve Huy Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, devamında, “Edanur daha şimdiden serviste annesiyle gelişigüzel koşup oynamaya başladı. Onun ekol başarısı, gelecek başarısı bizim amacıyla çokça cesim. Şu anda temas şey yolunda gözüküyor. Kontrollerimiz de gayet gür ve kalbin inkıbaz gücü bile 2 itmam büyüklüğünde arttı. çıktı onu çok keyifli, zinde bir gelecek bekliyor. Bittabi bu şekil hastalıkların tanınması amacıyla öncelikle kontroller çokça eke. Şikayete mecbur pekâlâ evvel 1 yaşta çocuk ekokardiyografi dediğimiz şekilde kalbinin taharri edilmesi gerekiyor. Bunun dışında morarma, tez yorulma, göğüs ağrısı üzere şikayetlerde birlikte gecikmeden boşlama edilmeden nasıl tıpkısı uzmana afişe etmek gerekiyor. Bu eşkâl riskli karambol kalp ameliyatları görmüş geçirmiş ellerde çok başarıyla yapılıyor. Merak etmesinler. Bizlerin amacı elhak onları sağlıkla topluma vermek ve yüzlerini güldürmek” diyerek konuştu.

“Okuldaki arkadaşımla oynamayı haddinden fazla istiyorum”

Ameliyatının liyakatli tıpkısı şekilde geçtiğini söyleyen 12 yaşında kim Edanur Mal, “Ameliyatım haddinden fazla sunturlu geçti. Buradaki doktorlar hepsi bana çokça ferah baktılar. Beni hazırlayıp ameliyata soktular. Korkacak tek öz yoktu. Hayallerim okumak, hekim olmayı istiyorum. Arkadaşlarımı haddinden fazla özledim, okuldaki arkadaşımla oynamayı haddinden fazla istiyorum. Kendime geldim. Doktorları çok seviyorum. Onlar beni haddinden fazla sevindirdiler, beni iyileştirdiler, çokça mutluyum” ifadelerini kullandı.Share: