Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Paul: “Büyük tıpkısı Türk kahvesi hayranıyım”

Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Virander Paul, Türk kahvesinden beğeni almamanın ve beğenmemenin türlü olmadığını belirterek “Balaban aynı Türk kahvesi hayranıyım. İyi benzeri fincan Türk kahvesi olmadan Türk mutfağı bütün sayılmaz. Benim üstelik kendime ilişkin benzeri fincan koleksiyonum var.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 30 Kasım’da yiğitlik mektubunu sunarak Hindistan’ın Ankara Büyükelçiliği görevine başlayan Paul, 5 Antrakt Dünya Türk Kahvesi Günü nedeniyle AA muhabirine Türk kahvesi kültürüyle ilişik açıklamada bulundu.

Paul, Türk kahvesine olan ilgisini vurgulayarak “Şişman bir Türk kahvesi hayranıyım. İyi ayrımsız fincan Türk kahvesi olmadan Türk mutfağı bütün sayılmaz. Benim de kendime ilgili bire bir fincan koleksiyonum var. Bu, onlardan biri. Sanırım görev süremi bitirdiğimde farklı dalan ve renklerde Türk kahvemin tadını çıkarabileceğim, etraflı bire bir Türk fincanı koleksiyonum olacak.” dedi.

Türk kahvesi hakkında henüz ilk birçok özdek duyduğunu tamlayan Paul, “Bence buraya, Türkiye’ye gönderilmiş olmam, bu tam içeceğin nüanslarını geçmiş doğrudan deneyimlemem amacıyla namuslu ayrımsız okazyon. Bu konuda her an daha aşkın molekül öğreniyorum ve eskimemiş Türk kahvesi çeşitleri deniyorum.” diye konuştu.

Büyükelçi Paul, Türk kahvesinin pişirme yönteminin da farklı olduğunu söyledi.

Paul, “Popülerliği nedeniyle bu ülkede Türk kahvesi gününün kutlanmasının çok katıksız olduğunu düşünüyorum. Takkadak şurası söyleyebilirim kim, benim üzere bu ülkeye belli başlı tıpkı süre üzere mevrut insanlar ve üste turistler güdük tıpkısı müddet amacıyla gelse da bundan zevk almamak ve beğenmemek mümkün değil. Bu, ongun.” değerlendirmesinde bulundu.

5 Mabeyin Acun Türk Kahvesi Haset

Türk kahvesi, 2013’te Konfedere Milel Eğitim, Bili ve Hars Örgütü (UNESCO) Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne dahil edildi.

Kabul edildiği ruz olan 5 Fasıla, herhangi bir yıl “Acun Türk Kahvesi Haset” kendisine kutlanıyor.

Share: