Himmet ve Sosyal Düzenlilik Bakanı Vedat Âlim, Bayburt’ta konuştu: (2)

Faaliyet ve Toplumsal Düzenlilik Bakanı Vedat Bilimci, “Türk Devleti, büyük ayrımsız devlettir. İyi yönetildiği antlaşma üstelik büyük hizmetler yapar, o hizmetleri halkıyla buluşturur.” dedi.

Âlim, AK Fırka Bayburt İl Başkanlığında planlı, “Türkiye Yüzyılı Başlıyor, 2023’e Akıllıcasına Site Buluşmaları Bayburt” adlı toplantıda, Türkiye’nin mazi olduğu gibi zaman birlikte iri bire bir mutluluk olduğunu söyledi.

Türkiye’nin gücünün artmasının yalnız Türklerin değil, bilcümle İslam coğrafyasının hazar içre yaşamasının bire bir göstergesi olduğunu belirten Bilimci, Türkiye’nin “Dünya beşten büyüktür” diyen tıpkısı mevki olduğunun altını çizdi.

Bilimci, bilcümle dünyada yaşanan pandeminin Türkiye’yi birlikte etkilediğini vurgulayarak, “Pandemiden çıkışta genişlik pozitif ayrışan iki ülkeden birisi olduk. Konuşu bakımdan dahi sosyal bakımdan bile iki ülkeden birisi olduk. Birisi, iktisat itibarıyla Çin diyebiliriz. Içtimai bakımdan bile sunu belki birinci sırada ayrışan biz olduk. Sebep? Çünkü esenlik altyapımızla devletin hizmet götürme becerisi ve organizasyonuyla Türkiye’nin yer ücra köşesine, Beytüşşebap’ın tıpkısı biberli köyünden, bizim Bayburt’un bir dağ köyünden tutun, Edirne’nin ücra köyüne büyüklüğünde celal esenlik hizmetini ulaştırdı, ilacı, doktoru, tedaviyi ve hastanelerimizi.” diyerek konuştu.

Türkiye’nin esenlik sisteminin, bugün yeryüzü iri bakım ihracatı yapılan yerlerden biri haline geldiğine dikkati çekici Bilgin, şunları kaydetti:

“Geçenlerde bire bir arkadaşım Amerika’dan geldi. Amerika’da çalışıyor, orada ünlü ayrımsız kuruluşta çalışıyor, adını vermeyeyim. Sarıklı o üstelik eski tıpkısı akademisyen arkadaşım. Dedi kim ‘Türkiye’ye tatil yapmaya gelmiyorum bu yol, iki sebepten geliyorum.’ Nedir? ‘Dişlerimi yaptıracağım, tıpkısı bile tıpkı esenlik sorunum var, onu çözeceğim.’ dedi. Batılı ülkelerin birçok alanda yaşadıkları krizin yer derinini onların afiyet sektöründe görüyoruz. Dolayısıyla Türkiye sağlıktan tutun gayrı alanlara… Hangi alana? Eğitim. Türkiye yemeden içmeden okullaşma oranıyla değil ekol mekanlarının dönüşümünde dahi son yıllarda çokça balaban adım kaydetti.”

Icra Vekili Bilim Adamı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye tarımda… ‘Türkiye kendine kâfi tıpkısı ülkeydi niçin dış alım yapıyor?’ Türkiye’nin zirai ihracatı, tarımsal ithalatı ile kıyas edilmeyecek derecede ileri seviyede. Yapılan ithalatın de biliyorsunuz, içeride dahilde işleme rejimi kapsamında dış satım beğenmek amacıyla gine içeriye alınan ürünlerden oluşuyor. Seçkin alanda, Bayburt’a bakın, ızdırap köylerinin yollarına, barajlarına, sulama sistemlerine büyüklüğünde seçkin alanda. Benim ilkokulu okuduğum köylere gaz gidiyor. Fon edilemeyecek şeyler oluyor Türkiye’da şevket bereketli imkanlar yapıyor. Türk Devleti, iri bir devlettir. İyi yönetildiği antlaşma de büyük hizmetler yapar, o hizmetleri halkıyla buluşturur.”

MHP Bayburt İl Başkanlığı görevine bakir atanan İsmail Durmuş’a berceste olsun ziyaretinde mevcut Bilgin, ardından da Sav Ocakları’nda gençlerle bire bir araya geldi.

(Bitti)

Share: