Hem becerilerini imtihan ediyor hem bile eğleniyorlar

Şehitkamil Belediyesi yoluyla çocukları er yaşlarda sporla buluşturmak ve sabit yaşamın eş sağlığına olan inatçı etkilerine dikkat yok etmek yerine hesaplı “Evvel Öğren, Sonradan Eğlen” projesi ile seçme yıl binlerce öğrenci geleneksel bala oyunları ve sportif maharet eş güdüm parkurlarıyla buluşuyor.

2017 yılından bugüne büyüklüğünde binlerce öğrenciyi baziçe, spor ve cümbüş ile buluşturan “Geçmiş Öğren Bilahare Eğlen” projesi çerçevesinde Şehitkamil ilçesindeki ilkokul ve ortaokullarda tahsil gören 4. ve 5. derslik öğrencileri; anadan görme yavru oyunları, branşa başmaklık eğitimler, ustalık koordinasyon parkurları ve kabiliyet taramalarına katılıyorlar. Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği içinde hesaplı proje çalışmaları sonucunda uzman eğitmenler yoluyla gelişigüzel çevrim branşa saf ana eğitimlerin verildiği spor akademilerine, yüzlerce sporcu adayı yönlendiriliyor. İp atlama, birdirbir, dokun kurtar, acıklı sende, ebelemece, yağ satarım bal satarım, görmez oyun ebesi, düğürcük üzere geçmişten bugüne büyüklüğünde afiyetle oynanan oyunlarla ağır ezgi zamanlar nâkil öğrenciler, içerikleri gözyaşı gruplarına başmaklık hazırlanan sportif beceri eş güdüm parkurlarında, yeteneklerini keşfetme imkanı yakalıyorlar. Gerçekleştirilen çalışmaların arkası sıra düzenlenen iye brifing programları sonrasında ebeveynler, spor faaliyetlerini çocuklarının günlük yaşamlarında listenin başına alıyorlar.

“Erken yaşlarda sporla buluşmalarını arzu ediyoruz”

Önceki Öğren, Sonraları Eğlen Projesi ile gerçekleştirilen çalışmaların hareket çağında olan çocukların fiziki, zihinsel ve sosyal gelişimine yüce tıpkısı yardım sağlandığını belirten Şehitkamil Belediye Reisi Rıdvan Fadıloğlu, hesaplı faaliyetlerle ilişkin yaptığı açıklamada şu sözleri kaydetti:

“Şehitkamil Belediyesi olarak spor yapma alışkanlığının toplumun gelişigüzel kesimine ve değme yaş grubuna yayılmasını istek ediyoruz. Bu doğrultuda kurumlararası teşrikimesai ile spor alanındaki projeleri başarıyla gerçekleştirmeye bitmeme ediyoruz. Bu çalışmalar içerisinde Ilk Öğren Sonra Eğlen projesine ayrı benzeri önem veriyor, çocuklarımızın erken yaşlarda spora başlamanın önemini gelişigüzel fırsatta rapor ediyoruz. Eğlenceli namına yapılan spor faaliyetleri, aksiyon çağında olan çocuklarımızın fiziki, zihinsel ve sosyal gelişimini koca ölçüde olumlu etkiliyor. Bu nedenle çocuklarımız ve gençlerimiz ilkin başlamak amacıyla 7’den 70’e herkesin spor yapmasını ve dolayısı ile dosdoğru ve aktif kalmalarını sağlıyoruz. Milli eğitim camiamız özellikle tevessül etmek amacıyla, zer velilerimize, eğitmenlerimize, proje çalışmalarına göstermiş oldukları balaban ilgiden ve desteklerinden etraf teşekkürname ediyorum. Mıhlı, mutlu, formda ve henüz toplumsal bire bir yaşam üzere tamlık miniklerimizi spor yaparak eğlenmeye nida ediyorum.” – GAZİANTEP

Share: