HDP’li Semra Güzel hakkındaki iddianame kabul edildi

Dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonradan yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalanan HDP Diyarbakır Mebus Semra Evire Çevire için “silahlı yıldırı örgütüne uzuv doğmak” suçundan 15 yıla kadar mapus cezası maksut savca akseptans edildi.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Mebus Suçları Sormaca Bürosunca hazırlanan ve Ankara 22. Pahal Ukubet Mahkemesi tarafından akseptans edilen 58 sayfalık savca, Semra Güzel’in üzerine mukayyet telefonun, süreduran kuzuluk getirilen bölücü terör örgütü mensuplarından ele geçirilen derece defterinde mukayyet olduğu belirtildi.

İddianamede, ölmüş ele geçirilen teşekkül mensuplarının sayısal materyallerindeki incelemede, terör örgütü PKK/KCK üyesi olan 29 April 2017’da Adıyaman Model Akçalı Köyü kırsalında öldürülen “Melati Zülfikar” kod ünlü Yanardağ Bora ile Iyice’in Irak’ın kuzeyinde kâin teşkilat kamplarında, teşkilat üyelerinin giydiği alalama ile fariğ fotoğrafları bulunduğu, gine teröristlerin barındığı çadırda Bora ile sarılarak çekildikleri fotoğrafları tespit edildiği bildirildi.

İddianamede, Diyarbakır Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca yürütülen ayrımsız soruşturmada ifade veren “Öncesizlik” harf isimli belirsiz tanığın Güzel hakkındaki terör örgütü üyesi olduğuna müteveccih beyanı ve teşhis tutanağı ile Adıyaman Cumhuriyet Altını Başsavcılığının soruşturmasında tabir veren tanık Hasan D’nin birlikte beyanına vadi verildi.

Adamakıllı’in terör örgütü kamplarına gittiği ve teşkilat üyesi Boğanak eliyle gönderilen gizli mesajları aldığı kaydedilen iddianamede, sanığın sınırlı dışına sorti kayıtları da vadi aldı.

İddianamede, Domuzuna’in, yetersiz dışına kaçmaya çalışırken “Mehtap Şahan” namına düzenlenmiş yapmacıklı etiket ve tanınmamak üzere fotoğraf değiştirmiş şekilde yakalandığı anlatıldı.

Fena Hâlde’in PKK/KCK ile örgensel bağının bulunduğu, örgütsel hiyerarşi içerisinde meydan aldığına müteveccih skala, devamlılık ve derya şartlarının bulunduğuna dair yeterli delilin elde edildiğini tamlanan iddianamede, sanığın “silahlı terör örgütüne örgen olmak” suçundan 7 sene 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Yurt dışına kaçarken yakalanmıştı

Adıyaman’üstelik 2017’birlikte terör örgütü PKK’ya müteveccih albeni destekli operasyonda aylak ağıl getirilen terörist Volkan Bora’nın çökertme telefonunda, HDP Mebus Fena Hâlde ile fotoğraflarının bulunması üzerine Güzelce hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Anket kapsamında, Başsavcılığın talebi üzerine Pir’in dokunulmazlığı TBMM vasıtasıyla kaldırılmıştı.

İfadesi uyarlanmak amacıyla çıkarılan davetiyeye yanıt vermeyen ve adresinde bulunamayan Iyice hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Sunturlu’in, “terör örgüt üyesi atılmak” ve “teşekkül propagandası tahsis etmek” suçlarından 22 yıl 3 kamer mapushane cezasına çarptırılan eski HDP Mebus Leyla Güven’i Diyarbakır’daki evinde sakladığı birlikte ortaya çıkmıştı.

Semra Iyicene, 2 Eylül’birlikte ötekisi adına düzenlenen yapmacıklı kimlikle İstanbul’dan Edirne’ye giderken yakalanmıştı.

Share: