HDP’li Semra Evire Çevire hakkındaki savca akseptans edildi

Dokunulmazlığı kaldırıldıktan bilahare ev dışına bakmak isterken yakalanan HDP Diyarbakır Mebus Semra Domuzuna için “silahlı yıldırı örgütüne organ tevessül etmek” suçundan 15 yıla kadar mahbes talebiyle hazırlanan savca, Ankara 22. Güç Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, Domuzuna’in konusunda mukayyet telefonun maktul terör örgütü mensuplarından ele geçirilen merhale defterinde kayran aldığı belirtildi.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Milletvekili Suçları Anket Bürosunca hazırlanan ve mahkemece akseptans edilen 58 sayfalık iddianamede, geberik ele geçirilen örgüt mensuplarının dijital materyallerinde yapılan incelemede yıldırı örgütü PKK/KCK üyesi olan ve Adıyaman’birlikte 29 April 2017’bile aylak ağıl getirilen “Melati Zülfikar” kod isimli Volkan Boğanak ile Semra Güzelce’in Irak’ta mevcut örgüte ilişik kamplarda teşkilat üyelerine ilişkin kamuflaj ile fariğ fotoğrafları bulunduğu, gene teröristlerin yaşamlarını sürdürdüğü çadırda PKK/KCK üyesi olan Volkan Boğanak ile çevrilmiş halde fotoğraflarının belirleme edildiği belirtildi. Diyarbakır Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca planlı tıpkı soruşturmada anlatım veren “Öncesizlik” kod ünlü bilinmeyen tanığın Güzel hakkındaki yıldırı örgütü üyesi olduğuna müteveccih beyanı ve canlandırma tutanağı ile Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturmasında tabir veren şahit Hasan D.’nin birlikte beyanına düzlük verildi. Semra Domuzuna’in yıldırı örgütüne ilgili kamplara gittiği ve teşekkül üyesi Volkan Sağanak’dan meçhul mesajlar aldığı kaydedildi. İddianamede, Iyice’in ancak dışına kaçmaya çalışırken tanınmamak amacıyla suret değiştirmiş şekilde “Mehtap Şahan” ismine aranje cali kimlikle yakalandığı anlatıldı.

7 sene 6 aydan 15 yıla kadar hapsi rica edildi

İddianamede, Semra Sunturlu’in PKK/KCK ile bağının bulunduğu, örgütsel aşama sırası içerisinde kayran aldığına müteveccih skala, süreklilik ve bahir şartlarının bulunduğuna dayalı ehliyetli delilin elde edildiği belirtildi. Sanığın ‘silahlı terör örgütüne organ doğmak’ suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması dilek edildi.

2017’dahi Adıyaman’da terör örgütü PKK’ya müteveccih planlı hava destekli operasyonda etkisiz hale getirilen yıldırı örgütü üyesi Yanardağ Bora’nın ferdî cep telefonunda HDP Mebus Güzel ile fotoğraflarının bulunması üstüne Iyicene karşı soruşturma başlatılmıştı. Anket çerçevesinde başsavcılığın talebi üzerine Evire Çevire’in dokunulmazlığı TBMM aracılığıyla kaldırılmıştı. İfadesi uyarlanmak üzere çıkarılan çağrıya cevap vermeyen ve adresinde bulunamayan Evire Çevire karşı yakalama kararı çıkarılmıştı. Semra Iyicene’in “yıldırı teşekkül üyesi kalkışmak” ve “teşekkül propagandası yapmak” suçlarından 22 sene 3 kamer mapus cezasına çarptırılan bozuk HDP Mebus Leyla Güven’i Diyarbakır’daki evinde sakladığı da ortaya çıkmıştı. Semra Güzelce, 2 Eylül’dahi sıkı dışına yaklaşmak üzere İstanbul’dan Edirne’ye giderken yapmacıklı kimlikle ve resim değiştirmiş adına yakalanmıştı. – ANKARA

Share: