Hdp’li Gergerlioğlu’dan TBMM Başkanı Şentop’a: “Kendisi ile Hangi İstişaresi Yapayım?”

HDP Kocaeli Saylav Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Iyicene ile ilgilendiren verdiği istifham önergesini “şahsi düşünüm ileri sürüldüğü ve tek amacı meşveret sağlamaktan ibaret konu” olduğu gerekçesiyle iade ettiğini belirterek, “Ego kendisi ile hangi istişaresi yapayım? Yani Meclis’in haklarını, milletvekillerinin haklarını vurdumduymaz başkanla neyin istişaresini yaparım?” dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği istifham önergesinde, HDP’li Semra Fena Hâlde’in gözaltına alındığı süreçte “keskin muameleye yapıldığını” ati sürerek, “DOĞRU Öğür, MHP ve BBP vekilleri dışında gelişigüzel milletvekiline alın başkanlığınızda kendinizi mesul hissediyor musunuz?” diyerek sormuştu.

TBMM Başkanı Şentop, Gergerlioğlu’nun istifham önergesini TBMM İçtüzüğü’nün 96 ve 97. maddelerine çapraz olduğu gerekçesiyle iade etti. Şentop, yanıtında şu ifadeleri kullandı:

“TBMM İçtüzüğü’nün ‘kayıtlı soru’ antetli 96’ıncı maddesinde ‘kayıtlı soru,… kişisel görüş encam sürülmeksizin;… bir önerge ile yazılı olarak yanıtlanmak üzere milletvekillerinin, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlara bağlanmış namına soru sormalarından ibarettir’ kuralına meydan mevdu olup; bu yön uyarınca yazılmış istifham önergesi metninde takrir sahibi milletvekillerinin zatî görüşlerine vadi verilmemesi gerekmektedir. TBMM İçtüzüğü’nün ‘Sorulamayacak konular’ başlıklı 97’inci maddesi ‘Aşağıdaki sorular Başkanlıkça kabul edilmez: …b) Bir Tane amacı enformasyon sağlamaktan ibaret konular’ hükmünü içermektedir. Bu maddede kayıtlı soru önergelerinde vakit kaybetmeden belli ayrımsız laf hakkında istişari amaçla sorulan soruların Başkanlıkça kabul edilemeyeceği hükme bağlanmıştır. Bu çerçevede ilgide kayıtlı önergeniz incelenmiş ve önergenizin TBMM İçtüzüğü’nün yukarıda dökme 96 ve 97’inci maddeleri hükümlerine tehalüf taşıdığı değerlendirilmiştir.”

Şentop’un yanıtını değerlendiren Gergerlioğlu, şunları ifade etti:

“Bütün sorularımızı bireysel görüş ve enformasyon gayeli kuruntu diyerek reddetmiş. Tığ apaçık gerçeklikleri sormuştuk. Cevaplaması gereken sorular canını sıkmış mahsus. Sorularımızı iadeli etmiş. ‘Semra Domuzuna’e yapılan ızdırap muameleye açıklama yapacak mısınız?’ diye sorduk. Cevapsız.

Burada aynı müşavere değil. Ego kendisi ile hangi istişaresi yapayım? Yani Divan’in haklarını, milletvekillerinin haklarını vurdumduymaz başkanla neyin istişaresini yaparım? Kendisine istifham sorarım millet yerine, kavim namına dahi kusursuz cevaplamasını isterim. Şu ağıl bakın. Cevaplamamak üzere kırk dereden akarsu getiriyor.

Bu üç fırka dışındaki vekillere müteveccih muamelelerde, on paralık sesini çıkarmıyor Divan Başkanı. Biz üstelik bu soruyu soracağız.

Benim Divan’ten bucak paça çıkarılmam üstüne sustunuz, Mustafa Yeneroğlu’na hakaret ve küfürler eden polis memuru sırasında sustunuz, Ayşe Enerjik Başaran’a tehditler ve hakaretler kısık bire bir şekilde yapıldı sustunuz. Semra Iyicene kafası eğdirilmek, saçı düşmek kanalıyla götürüldü, sustunuz. Siz hangi antlaşma konuşacaksınız?”

Share: