Hazreti Mevlana’nın 749. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri

Mevlana Celaleddin-i Rumi, vefatının 749. yılında Konya’da törenlerle anılıyor.

Mevlana Ekin Merkezi’nde, “Dostluk Vakti” temasıyla planlı Hazreti Mevlana’nın 749. Vuslat Sene Dönümü Uluslararası Anma Törenleri’nin altıncı günü, sema salonunda Kur’an-ı Eli Açık tilavetiyle başladı.

Devlet sanatçısı Ahmet Özhan’ın, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu eşliğinde islam gizemciliği müziği konseri verdiği törende, Mevlevi Sema Ritüel-i Şerifi icra edildi.

Salonu dolduran çokça sayıda domestik ve ecnebi gezgin, Duyma Ritüel-i Şerifi’ni dikkatle strateji etti.

Şebiarus programları, 17 Aralık’ta sonuç bulacak.

“Duyma Ritüel-i Şerifi” Mevleviliğin felsefesini yansıtıyor

Mevlana’nın anıldığı törenlerde yürütme edilen duyma ayini, Allah’a erişme yolunun derecelerini sembolize eden, ortamında dini öğe ve temalar barındıran ve bu haliyle ayrıntılı duraç ve niteliklere cemaat tasavvufi bir tören niteliği taşıyor.

Sema umumi namına, kainatın oluşumunu, insanın alemde dirilişini, Allah’a olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu algı yazar “adam-ı kamil”e akıllıca yönelişini ifade ediyor.

Asırlardır Mevlevi dervişlerince yürütme edilen ayinlerde, semazenlerin giydiği kıyafetler birlikte bu felsefenin oylumlu sembolleri ortada yer alıyor. Hazreti Mevlana’nın, kainatta enerjik ve cansız eksiksiz varlıkların aynı dönüş zarfında olduğunu ve bu dönüşün avare değil, Allah’ı zikrederek yapıldığını fikren, bu heyecan ile duyma ettiği kaynaklarda anlatılıyor.

Günümüze büyüklüğünde Mevlevi zikri kendisine süregelen sema, Cenabıhakk’a algı gayesinin bir ara bulucu yerine görülüyor.

Share: