Hazreti Mevlana’nın 749. Vuslat Sene Dönümü Arsıulusal Anma Törenleri

Mevlana Celaleddin-i Rumi, vefatının 749’uncu yılında Konya’da törenlerle anılıyor.

Mevlana Firez Merkezi’nde, “Dostluk Vakti” temasıyla planlı Hazreti Mevlana’nın 749. Vuslat Sene Dönümü Uluslararası Anma Törenleri’nin dördüncü günü, Kur’an-ı Alicenap tilavetiyle başladı.

Devlet Sanatçısı Ahmet Özhan’ın tasavvuf müziği konseri verdiği törende, Ekin ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Islam Gizemciliği Müziği Topluluğu’nca, Alışılmış Türk müziği sanatçısı Alaeddin Yavaşca’nın iranlı makamındaki Duyma Ayin-i Şerifi icra edildi.

Salonu dolduran domestik ve ecnebi turistler, Sema Ayin-i Şerifi’ni içten izleme etti.

Şebiarus programları, 17 Aralık’ta sona erecek.

“Sema Ritüel-i Şerifi” Mevleviliğin felsefesini yansıtıyor

Mevlana’nın anıldığı törenlerde icra edilen duyma ayini, Mevleviliğin temel felsefesini yansıtan majör sembolleri içeriyor.

Sema umumi adına, kainatın oluşumunu, insanın alemde dirilişini, Allah’a olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu vergi yazar “insan-ı kamil”e akıllıca yönelişini anlatım ediyor.

Asırlardır Mevlevi dervişlerince icra edilen ayinlerde semazenlerin giydiği kıyafetler de bu felsefenin koca sembolleri beyninde saha alıyor.

Hazreti Mevlana, kainatta deli dolu ve camit bilcümle varlıkların bir gün içre olduğunu ve bu dönüşün başı abes değil, Allah’ı zikrederek yapıldığını fikren, bu galeyan ile sema ediyor.

Günümüze kadar Mevlevi zikri adına süregelen duyma, Cenabıhakk’a anlayış gayesinin uzlaştırıcı kendisine görülüyor.

Share: