Hatay’ın tıpkı tabakta sunulan lezzetleri: Arap kebabı ve patatesli bulgur köftesi

UNESCO’nun gastronomi alanında “Doğurucu Şehirler Ağı”nda düz düzlük Hatay’birlikte aynı tabakta servis edilen Gündüz Feneri kebabı ve patatesli bulgur köftesi, hem göze hem dahi damağa hitap ediyor.

Yemekleri, mezeleri ve tatlılarıyla gastronomi turizminin büyük duraklarından biri olan Hatay’üstelik Arap kebabı ve patatesli bulgur köftesi da tercih edilen lezzetler ortada yer alıyor.

Altınözü ilçesi ilkin görünmek üzere site genelinde öğle ve akşam ezanı öğünlerinde tüketilen yemeğin hazırlığı, Gündüz Feneri kebabıyla başlıyor. Bıçakla siktirici parçalara ayrılan etler, zat yağında kavrulduktan sonraları domates, soğan, biber ve baharatlarla harmanlanıyor.

Patatesli ebebulguru köftesinin yapımı amacıyla birlikte ilk olarak haşlanan patatesler püre haline getiriliyor. Ilkin ıslatılan ebebulguru, patates püresi, zeytinyağı, salça, kimyon ve tuzla yoğrularak köfte halini alıyor.

Aynı tabakta servis edilen iki hoşlanma, UNESCO’nun gastronomi alanında “Doğurucu Şehirler Zıkkım”nda düz düzlük Hatay’ın mutfağına şımarıklık katıyor.

“Hatay’ımız misilsiz yemek kültürüne topluluk”

Altınözü Belediye Başbuğ Yardımcısı Leyla Ayvazoğlu, AA muhabirine, evcil ve yabancı turistlerin kentin yemeklerine hayran kaldığını söyledi.

En çok estetik lezzetlerden ikisinin gelişigüzel sunulduğunu tamlayan Ayvazoğlu, “İki kemirmek çeşidimiz üstelik Altınözü’ne başmaklık lokal lezzetlerdir. Bizim patatesli bulgur köftemizi değişik köftelerden ayıran yer kebir özelliği, yöreye arpalık kurutulan biberle yapılıyor olmasıdır. Altınözü zeytinyağıyla yapılan Fellah kebabımız ve patatesli ebebulguru köftemizi buraya gelen misafirlerimizin beğenisine sunuyoruz. Hatay’ımız nazirsiz aşındırmak kültürüne topluluk. Bu lezzetin tanıtılması ve yaşatılması adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diyerek konuştu.

Antakya Gastronomi Derneği Başbuğ Yardımcısı Süheyl Budak da iki yemeğin birbirini çokça gani tamamladığını dile getirdi.

Aşçı Abdullah Kuşçu üstelik 35 almanak çığır hayatında yerel yemekler konusunda çalıştığını anlatım ederek, gelişmemiş sürede hazırlanan Zenci kebabı ve patatesli bulgur köftesinin tatminkâr olduğunu anlattı.

Yemeğin hem göze hem da damağa hitap ettiğini kaydeden Kuşçu, “Birbirinden ayrılmaz yerel lezzetimizi benzeri tabakta servis ederek insanların beğenisine sunuyoruz.” dedi.

Share: