HAŞAT ‘AFYON’ SUCUĞU UYARISI

İNTERNETTE ‘Afyon’, ‘Yüzdelik yüz dana hitit’ denilerek kilosu 55 ile 100 teklik arasında sucuk satılırken, market ve kasaplarda dana etinden yapılan sucuğun kilosu 160 ile 300 liraya varan fiyatlarda satılıyor. Kocaeli Kasaplar, Celepler, Besiciler, Tavukçular ve Yerli Efsanevi Bakımı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Şalgam sucuk yapılan etin kilosunun 125-130 liraya satıldığını, internette ucuza satılan sucuğun dana etinden yapılamayacağını söyledi.

Bazı genel ağ sitelerinde ‘Afyon 100 birlikte 100 dana sucuk’, ‘Dana besili sucuk’, ‘İndirimli sonuç fiyatlar’ şeklinde pazarlama taktikleriyle kilosu 55 lira ile 100 lira arasında sucuk satılıyor. Dana kıymanın kilosu 125-130 liraya satılırken, internette dana etinden yapıldığı belirtilen sucuğun kilosunun bu büyüklüğünde ucuz olması ilgi çekti. Market ve kasaplarda ise dana etinden yapılan sucuğun kilosu 160 ile 300 lirayı buluyor.

‘NE KARIŞTIRILIYOR BİLEMİYORUZ’

Ucuz fiyata satılan sucukların içerisine hangi katıldığını bilmediklerini, vatandaşların tehlikesiz yerlerden sucuk almasını öneren İsmail Şalgam, ‘Kemiksiz ten kilosu 125-130 TL’ye para oluyor. Içtimai medyada 55 TL’ye kilosu sucuk satılıyor. Dana eti diye niteleyerek satılıyor bu elbet satılabilir’ 130 TL’ye satılan et şüphesiz olurda danaysa şayet ki sucuk olduğunda 70-80 TL’ye satılabilir? Henüz muhtel cilt hangi benzer kim? Tavuk etinin kilosu tezgah birlikte açıkça 70 TL’ye satılıyor. Tavuk mu ne karıştırılıyor bilemiyoruz. Kasapta sunu akıllıca sucuk 150-180 teklik. Olması müstelzim fiyatlar bu şekilde. Yüzde 15-20 kar marjı koyuluyor. Bakanlığın sosyal medyalar üzerinden satılan 55-70 liraya satılan sucukların ve marketler da üstelik satılan akla yatkın fiyattaki sucukların denetlenmesini istiyoruz. İnsan sağlığı en büyük konu.? dedi.

‘O FİYATLARA SUCUĞUN SATILMASI MÜMKÜN DEĞİL’

İnternette satılan 55-60 lira üzere rakamlara sucuğun kilosunun satılmasının benzer olmadığını belirten etçi Ahmet Zümbüllü, “Etin galiba tıpkısı maliyeti var. O maliyetin çokça altındaki fiyatlara sucuk satılması akla ve mantığa çap tıpkı buut. 110 liraya zaman dana karkasın fiyatı ve tezgaha gelişi 145-146 lira bandında ve bu fiyata sucuğun satılması gibi değil elhak.? diye niteleyerek konuştu.

Yemeden Içmeden kasaptan sucuk aldığını belirten Emine Öztok, “Tanıdık kasaplardan almayı tercih ediyorum. Sucuğu soyarken anlıyorsunuz elhak. Kasaptan aldığımız sucuklar plastik değil. Sadece kasaptan sucuğu alıyorum.? dedi.

Share: