Hareket sonrası İstanbullular, Kırklareli’ye atak ediyor! Ev ve yer fiyatları 3’e katlandı, kiralık ofis bulunmayan

Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra Kırklareli, ‘deprem riski’ sıfır iller ortada gösterildi. Bu buut, kentteki ocak ve yer fiyatlarını etkiledi. Balaban temenni oluştu. Lüleburgaz, Babaeski ve Vize ilçelerinde sülale ile yer fiyatları 3’e katlanırken, kentte kiralık daire sıkıntısı başladı.

“HORMONLU NEMA” UYARISI

Kırklareli Belediye Reisi Mehmet Siyam Kesimoğlu, Olası hareket senaryoları gündemde. Onun dışında dahi buraya talepler bahis konusu. Bizim 1-2 sene öncesine büyüklüğünde 7-8 bin basamak fazlamız vardı. Hepsi satıldı, kirada gereksiz düzlük bulunmuyor. Kiralar birkaç ikmal yükseldi. 83 bin nüfuslu tezyifkâr bir şehiriz. Apansız hormonlu bire bir tahaccüm ile karşı karşıya kalırsak; bulunan sorunlarımız içinden çıkılmaz hal düzlük bire bir yumağa dönüşür. Devletin bu konuda tıpkı yöntem üretmesi geçişsiz dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile aynı protokol çalışması içinde olduklarını bile söyleyen Kesimoğlu, Hiçbirimiz umu etmeyiz ama olası aynı depremde Kırklareli, bir toplanma bölgesi gibi. 18 bin 500 metrekare vabeste alışveriş yeri yaptık. Oraya bazı materyal toplanabilir, açık arazilerde insanlar barınabilir. Zira umulur tıpkısı depremde İstanbul’dahi bir kaos yaşanacak. Buralar bile az buçuk sığınılacak liman haline dönüşecek. Bugünden fiilen, planlarımızı yaparak, o süreçte zahir tıpkı komşuluk yapabiliriz, nasıl yardım sunabiliriz onun çalışmaları içerisindeyiz diyerek konuştu.

“KİRALIK EŞ KALMADI”

Kırklareli’da 20 yıldır emlakçılık fail Fatih Türköz de İstanbul’dan bölgeye korkulu bir istek olduğunu belirterek, Hiçbir ant, böyle bire bir dilek görmedik. Yaklaşık 20 yıldır sektördeyiz. İstanbul bölgesinden özellikle bu bölgeye ağırbaşlı tıpkısı temenni var. Kıyamet bölgesinden birlikte bire bir arzu görüyoruz. Ancak meydan gelecek üzerine sıkıntımız büyük. Trakya, toprakları filhakika eskiden peyderpey satıldı ve bu talebi dahi karşılayamıyoruz. Özellikle yer, arazi, tarla; sonrasında kat. Kiralık problemi var. Kiralık familya kalmadı. Satılıklarda da günbegün pahalılık sonucunda fiyatlar artmaya başladı. Elde olan imkanları değerlendiriyoruz. Fakat elimize işaret gelmiyor. Im gelmediği amacıyla bile tüketiciye ulaştıramıyoruz. Talepte yüzdelik 60-70 artış söz konusu. Telefonların çalmasından mahsus oluyor dedi.

“TAMLIK 3’E KATLAMIŞ VAZİYETTEYİZ”

Alelhusus yer fiyatlarının 3’e katlandığını söyleyen Türköz, Depremden ilk Kırklareli merkezde adamakıllı aynı mahallede 2+1 kat 900-950 bin TL aralığında bulunurken, şu dakika 1 milyon 100-1 milyon 250 bin TL civarında bulunabiliyor. Çokça değer artışı olmadı. Amma arazilerde, özellikle tarla ve arsa yatırımlarında 6-7 kamer öncesinde 30-40 bin dönümü çalıştığımız bölgelerde şu anda kamu 3’e katlamış vaziyetteyiz. 120 bin, 150 bin üzere rakamlar konuşuluyor diye niteleyerek konuştu.

Emlakçılık işleyen Erte Pekçeer dahi kentte kiralık ev kalmadığını belirterek, Şu anda elimizde kiralık bulunan değil. Diğer emlak bürosu rüfeka birlikte bize ‘Elinizde var mı’ diye soruyor. Şu zaman maatteessüf çokça güçlük yaşıyoruz. Zelzele öncesi talepler biricik tekti, aşkın bunaltıcı değildi. Maatteessüf çokça dağ aynı fenomen yaşadık. Ondan yağlık gelenler bundan sonra. Şu anda talepleri karşılayamayız. Fiyatlarda kısmi tıpkısı çoğalma var. Yer-murat meselesi amma düz namevcut. Mevrut talepler deprem bölgesinden üstelik var, İstanbul’dan da var dedi.

“SAYI DAMARSIZ OLMALI”

Kırklareli Doğa ve Hars Derneği Başkanı Göksal Mahmur Çiçeği da iklim krizi dolayısıyla su kaynaklarının ehliyetli olmadığını, bu nedenle göçün kapalı olması gerektiğini söyledi. Mahmur Çiçeği, Şu anda Kırklareli’dahi depremden korkarak göçler olacak. Ancak gelecek göçe buradaki katıksız kaynakların yetip yetmeyeceğinin üstelik hesaplanması gerekiyor. Yaşanan abuhava krizi dolayısıyla katlanılamaz aynı kuraklık yaşıyoruz. Haddinden Fazla âdem ati, barınmak amacıyla ülkü aynı düz. Ancak doğal kaynakların tam olup olmayacağı ayn önüne alınmalı. Göçler, çıktı doğal kaynakların olduğu, insanların yaşamını sürdürebileceği yerler olmalı ve bu kopya üstelik ilişkin olmalı. O yetenek aşılırsa; sonuçta hem gelenler hem dahi burada yaşayanlar kıygın evet diye konuştu.

“4-5 BİN DİYORLAR, SONRADAN 7 BİNE KİRALIYORLAR”

Selin Besili bile kiralık ve satılık familya bulamadığını söyleyerek, Bugün emlakçılarla görüştüm. Hem kiralık, hem satılık baktım, bulamadım. Tıpkısı da işlerine geldiği kabil, ‘yok’ diyorlar. Tıpkısı de ‘4-5 bin’ diyorlar, bilahare 7 bine kiralıyorlar. Kırklareli’bile o yüzden az buçuk sıklet var dedi.

Salih Düzlük dahi Kırklareli’nin İstanbul kadar munfasıl yapılanmasından korktuğunu anlatarak, şöyle dedi:Kıyasladığında İstanbul, zaman ne halde Zaman bura anca olursa ne olur Burasını benzeri hükmü kalmaz, bir dirlik olamaz. Bu asudelik olanaksız. Buradaki şekerli maltalık sona erecek. 300 bine aldığımız evler, zaman 1,5-2 milyon. Bunun sonu ne olacak

Share: