Hakkari’de ineği temizlik olan kadına iki hırtapoz dürü edildi

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde ineği uçurumdan düşerek katil olan kadına, Il ve Ankara Etimesgut Belediyesince iki hırtapoz hediye edildi.

Hakkari Valisi ve Belediye Başbuğ Vekili İdris Akbıyık, ilçeye vabeste Akocak köyü Köşk mezrasında üç periyot ilk ineği ölen Nafiye Bilican’a kullanılmamış ayrımsız inek alınması üzere komut verdi.

Bunun üstüne Yüksekova Kaymakamlığı ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün girişimleriyle satın alınan tırı vırı, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Cemal Özkan, İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Güvenli Kahraman ve Yüksekova SYDV Müdür Vekili Melik Uçoş aracılığıyla mezraya götürülerek Bilican’a konfirmasyon edildi.

Vali Akbıyık, telefonla görüştüğü kadına geçmiş olsun dileğinde bulunarak ineğinin kırnak olmasını diledi.

Aileye bindi arz etmek isteyen Ankara Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel de Esendere Mekân Şehremini Dırbaz Büyüksu tarafından Bilican’a kaşkaval bergüzar etti.

Bilican’a ineğini Tarım ve Orman İl Müdürü Cemal Özkan konfirmasyon etti. Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Vali Akbıyık’ın talimatı doğrultusunda simental kırması ayrımsız tırı vırı aldıklarını söyledi.

İneğin benzin ve deri verimi faziletkâr olan bir kök olduğunu tamlayan Özkan, “Nafiye teyzemize tekrardan eski olsun diyoruz. Yeni verdiğimiz ineğin üstelik namına bereketli kazançlar sağlamasını diliyoruz. Bundan evvel dahi Aksu köyünde Nesibe annemize zehirlenen ineğinin yerine Tarım ve Orman Bakanımız tıpkısı hindi ödül etmişti. Desteklerinden muhit Hakkari Valiliğine, Yüksekova Kaymakamlığına ve ait kurumlara teşekkür ediyoruz.” diyerek konuştu.

Şehremini Büyüksu birlikte Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’in isteği üstüne köye geldiklerini anlatım ederek, “Nafiye teyzemiz geçimini o inekle sağlıyordu. Çocuklarını okula gönderiyordu. İneğinin uçurumdan düşmesiyle rehavet yaşadı. Biz bile Etimesgut Belediye Reisi ile irtibata geçtik. Kendisi bile ineği ahzetmek istedi. Etimesgut’tan Yüksekova’ya el birliği elini uzattı. Rabbim Etimesgut Şehremini gibi insanların sayısını artırsın.” ifadelerini kullandı.

Kendisine destek verenlere teşekkür fail Bilican birlikte “Çok mutlu oldum. Sayın Valimiz ve belediye başkanımız bana hırtapoz gönderdi. Tanrı razı olsun. Yeğenlerimin ve ailemin geçimini bu inekle sağlıyordum. Cenabıhak hepsinden razı olsun.” dedi.Share: