Gün Doğusu Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo vakaları ciddi seyrediyor

Şarki Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo vakaları bunaltıcı seyrediyor

KTÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kayaç:

“KKKA hastalığı bu yıl birlikte gayrı seneler kadar berenarı korkulu hasta sayısı ile cebin karşıyayız”

“Bölgemizde yaşamını yitirenler oldu gözyaşı grubu yerine bile bunlar genç insanlardı”

TRABZON – Şark Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı vakalarının bu yıl kırıcı seyrettiği, vakalar sonrası hayatını kaybedenlerin olduğu belirtildi.

Karadeniz Ustalık Üniversitesi Tababet Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kaya, bu yıl bölgeden mevrut vakalarda çetin bulguların görüldüğünü bunlar beyninde hayatını kaybedenlerin daha çok genç eşhas olduğunu söyledi.

Kene vakalarının Eylül-Ekim ortası azalması yaşanacağını belirten Kayaç, “KKKA hastalığı bu sene dahi farklı seneler kadar oldukça kırıcı parasız sayısı ile alın karşıyayız. Bunlar içerisinde tıpkısı hizip olgular ağır sıklet seyretti ve hangi efsus kim kaybettiklerimiz birlikte oldu. Hele vürut simultane umumi durumu beğenilmeyen olan kanamayla seyreden şuur sorunu olgularda eda az buçuk daha elem oluyor . Bunlar beyninde cemi çabalara karşın kaybettiğimiz olgularda oldu. Balaban benzeri ihtimalle Eylül-Ilk Teşrin ortası fenomen sayılarının azalmasını bağ bozumu bitişinde kışa akıllıca bulunmayan denecek sayıya ulaşacaktır” dedi.

Yatan hastaların nazik aynı kısmı iflah bularak taburcu olduğunu rapor fail Kayaç, “Yatan hastalarımız oldu. Bölgemizde yaşamını yitirenler dahi oldu. Yaş grubu yerine bile bunlar genç insanlardı. Alelumum KKKA bize Gümüşhane, Bayburt, Artvin’den mevrut hastalar oldu. Bu olgular herhangi bir sene alelhusus baharın sonu ve literatür başı sarih alanlara ziyaretler, piknikler gibi uygulamalar gen olacağı için bu dönemlerde çokça daha sık olarak gine görmeye devam ediyor olacak. Bunlar üzere vatandaşlarımızın yapması gereken sunma eke madde hele celi kayran ziyaretleri yahut rustik teması kısık olan vatandaşlarımızın bu ziyaretlerinden sonraları öz muayenelerini dikkatle yapmaları. Kene saplandığı takdirde titiz ve özenli tıpkı şekilde vücuttan uzaklaştırmaları gerekiyor. Çor bulguları yönünden bile kurnaz olup kendilerini özellikle 2 haftaya mail kuluçka devri var bu süreçte izlem edip eğer çor belirti ve bulgusu olduğu takdirde de esenlik kuruluşlarına başvurma etsinler” diyerek konuştu.

Ara Sıra haftada 5 vaka geldiğini belirten Kayaç, “Vaka sayılarında eksilme bulunmayan ama haddinden fazla fazla diyebilmek için sayısal bire bir değerlendirme açmak çokça akilane olmaz. Kimi Zaman haftada 3-5 pasaj vakanın geldiği birlikte olabiliyor. Genellikle Gümüşhane, Bayburt elan ağırlıklı. KKKA Türkiye’birlikte temas bölgenin sorunu değil özellikle bizim bölgemizde efdal kesimlerde İç Küçük Asya Bölgesi’nde Sivas, Karadeniz Bölgesinde Tokat, Giresun’un yüksek kesimleri Alucra kabilinden bölgeler ön planda risk altında” şeklinde konuştu.

Share: