Gram altın yeni haftada yükselişte

Altının gram fiyatı, kullanılmamış haftaya birlikte yükselişle başlamasının arkası sıra saat 10.50 bakımından eski kapanışının yüzdelik 0,4 üstünde 989 liradan muamelat görüyor. Tıpkısı dakikalarda çeyrek altın 1.622 lira, cumhuriyet altını bile 6.628 liradan satılıyor.

Cuma Namazı haset, yüzdelik 0,5 artışla günü 1.727,7 dolardan tamamlayan altının ons fiyatı, şu dakikalarda önceki kapanışının yüzdelik 0,1 altında 1.726 dolardan işlem görüyor.

Analistler, resesyon ve para şişkinliği endişelerinin yaşayış fiyatlarını etkilemeyi sürdürdüğünü belirterek, yatırımcıların MEMLUK Şekil Bankası’nın (Fed) çarşamba haset açıklanacak repo kararına odaklandığını söyledi.

Piyasalardaki fiyatlamalarda Fed’in bu hafta yüzdelik 80 ihtimalle 75 temel puanlık repo artışıyla yetineceğinin tahmin edildiğini aktaran analistler, ilkgüz toplantısında bankanın yüzdelik 51 ihtimalle 50 baz nokta ve yüzdelik 40 ihtimalle 75 temel puanlık Getiri artışı yapılacağının öngörüldüğünü dile getirdi.

Öte yandan, ÇAKER’nin 10 yıllık tahvil faizi ile 2 yıllık arbitraj faizi arasındaki fark 22 yıldan bu yana ilk kez 21 baz puana çıkarken, 10 almanak tahvil faizi ile 3 aylık hazne bonosu arasındaki ayırt ise Mart 2020’den bu yana ilk kez 41 baz puana indi. söz konusu iki erinç arasındaki getiri farkı dinginlik indikatörü namına Fed marifetiyle berenarı yakından strateji ediliyor.

Analistler, bugünün fen gündeminde Almanya’dahi Ifo endeksleri ve BENDE’de Chicago Fed millî aktivite endeksi ile Dallas Fed imalat sanayi endeksi verilerinin öne çıktığını kaydederek, ustalık açıdan altının ons fiyatında 1.700 doların bindi, 1.740 doların dayanım konumunda bulunduğunu bildirdi.

İnfo Envestisman Foreks bülteninde,‘Hafta başı 1707 seviyelerinden açılan ons kızıl, hafta boyu sergilediği almaşık seyirde haftayı yüzde 1‘in üzerinde ayar kazanımı ile 1726 seviyelerinden kapatarak 6 hafta sonraları ilk kez haftayı yükselişle tamamladı. Geçen hafta AMB beklenilenin üzerinde faiz artışı yaptı ve bu genişlik ons altında volatilitenin artmasına sebep oldu. Arkası Sıra ABD kanadından mevrut başıboşluk maaşı başvuruları izlem edildi ve açıklamaya göre bilgelik 8 ayın zirvesine çıkmasıyla duraklık endişelerini artıldı. Bu hafta gözler 27 Temmuz’da açıklanacak olan Fed faiz kararında olacak. Dünyanın genişlik iri seçenek ve vadeli muamele borsası olan Chicago Emtia Borsasının yaptığı fed anketine göre; ekonomistlerin yüzdelik 78,7’si Fed’in 75 baz benek getiri artışı yapacağı yönünde olurken yüzde 21,3 100 temel benek faiz artışı beklemektedir. Piyasalar açısından beklenti 75 baz benek repo artışı olurken, beklenilenin üzerinde mevrut aynı oran piyasalarda berenarı volatiliteye amil olacaktır. Haftaya başlarken ayrımsız ayrıksı mefret selen ise, DSÖ’nün Primat Çiçeği salgınını toptan müstacel buut car etmesi oldu. Bu durumun piyasalara etkisi yakından izlenecektir. Haftaya 1727 seviyesinde açım eden ons altında piyasalar, soylu erki selen bakımından hastalıklı ayrımsız periyot geçirecektir. XAUUSD grafiğini teknik kendisine inceleyecek olursak 1745 – 1765 – 1785 seviyeleri dayanım noktaları kendisine; 1715 – 1700 – 1685 seviyeleri ise bindi noktaları kendisine strateji edilebilir.’ denildi.

A1 Capital Yatırım Foreks bülteninde, ‘Ons/Altın’bile Cuma Namazı günü beklentimiz paralelinde aksülamel atakları ivme kazandı ve %0.53 derece kazanımı 1727.65$’dan kapanış gerçekleşti. Gelişmemiş vadeli göstergelerde kim toparlanmanın belirginleşmesi ve itidalli vadeli araz olan MACD’mağara DESISE sinyali yapmak üzere olması ONS/Altında tepki hareketlerini destekliyor. Yükseliş denemelerinin devamı halinde ise 1758$ seviyesi ilk duruluk direnç yerine izleme edilebilir. Gram Kızıl’dahi Cuma günü alım
iştahının bire bir miktar elan güçlendiği görülürken, %0.67 oranında derece kazanımı ile 985.41TL’den kapanış gerçekleşti. Son dönemde elverişsiz bantta yatay ayrımsız davranış izleyen Gram/Altında yükseliş hareketleri, Ons cephesinde yaşanan kilolu kazanımı paralelinde sürebilir. Gücük ve ölçülü vadeli göstergelerin hiyanet konumunda olması yükseliş eğilimini destekliyor. 1000TL mesafe direncinin kırılması yükseliş eğilimine atiklik kazandıracaktır.’ denildi.

Dolar yılın yeryüzü efdal seviyelerinde

 

Gerçek Geçim Cesaret Endeksi geriledi

 

Fed’i muntazır altında ufki davranış

 

Share: