Gözünde kitleyle doğan buzağı, 45 dakika süren operasyonla sağlığına kavuştu

Kastamonu’nun Cide ilçesinde gözündeki hemanjiyom kitlesi ile doğan buzağı, 1 saatlik operasyonla sağlığına kavuştu. Buzağının gözünde tayin edilen huy beninin Türkiye’de ayrımsız önce olduğunu tamlayan baytar hekim, “Bakir doğan çocuklarda milyarda tıpkı zahirî bu hikâye, 15 almanak çığır hayatımda aynı ilk adına karşıma bundan sonra” dedi.

Kastamonu’nun Cide ilçesine kapalı Okçular köyünde cıvıl cıvıl Salih Ok, doğan benzeri buzağının gözünde sosis kadar bir vücut kitlesi olduğunu gördü. Ok, Veteriner Doktor Birol Yürük’ü arayarak durumu anlattı. Köye giden Baytar Doktor Birol Yürük, yaptığı kontrollerde, buzağının gözündeki kitlenin hemanjiyom (yaradılış beni) olduğunu tayin etti. Yaklaşık 45 zaman süren ameliyatın ardından, buzağının gözündeki soy ‘beni’ alındı. Elan evvel hakeza tıpkı hikâye ile karşılaşmadığını ve karşılaştığı durumun Türkiye’de tıpkı önce olabileceğini belirten Ok, yaradılış ‘beni’ sebebi ile gözünde nezif olan buzağının katil olmaktan kurtarıldığını söyledi.

‘Buzağının gözünde sosis üzere aynı şey var’

Yapılan operasyon ile ilgilendiren bilgi veren Baytar Doktor Birol Yürük, “Yetiştiricimiz Salih Ok beni arayarak, ‘kullanılmamış doğan buzağının gözünde sosis kabil tıpkısı madde var’ dedi ve fevkalade içerisinde kaldığını söyledi. Araştırma üzere gelmemizi istedi. Yıpranmamış doğan 1 günlük buzağımızın, köye gittiğimde kafasını sağa sola vurduğu amacıyla sağlıklı gözünde sivri derecede kanama olduğunu gördüm. Buzağıyı makul bire bir yere alıp umumi duyum yitimi yaptıktan sonraları, ayn içini muhtelif solüsyonlarla yıkadım ve yaptığımız muayene neticesinde ayn içinde hemanjiyom (damar beni) tayin ettim. Zaruri hazırlıkları yapıp yaklaşık 45 an süren faaliyetler neticesinde gözün içindeki kitleyi faaliyetler ile aldım. İnsanda milyonda aynı, yeni doğan torunlar birlikte milyarda bire bir sâdır bu hadise, 15 yıllık iz hayatımda aynı evvel olarak karşıma bundan sonra. Elan ilkin maya olarak mergup birkaç sunum sığır dahi ayn kapağı içerisinde ‘bazal göze karsinomu’ adı sunulan tümör ameliyatını yapmış ve bunda birlikte sükse sağlamıştım. Üste bu damızlıklardan elan sonradan, buzağı alınıp damızlıkta kullanılmalarına imkan sağlamış oldum. Bu bala buzağıda yaptığım ayn ameliyatın bile başarı sağlanmış olup rutin muayeneleri yapılarak süreci strateji edeceğim” dedi.

Yetiştirici Salih Ok ise buzağının sağlığına kavuşmasından dolayı duyduğu sevinci dile getirerek, “Buzağıya calip olması ve Ilkgüz ayının ilk günü doğması cihetiyle buzağımızın ismine Ilkgüz adını koyduk. Buzağımızı sağlığına kavuşturan veteriner hekim arkadaşlara bile teşekkürname ediyoruz” diyerek konuştu. – KASTAMONUShare: