görme engelli saklayan Zuhal Temel örgü örerek engelliler derneğine katkı sağlıyor

âmâ saklayan Zuhal Ana örgü örerek engelliler derneğine yardım sağlıyor

Artvinli kör hafız Sekendiz’in sükse hikayesi

ARTVİN Artvin’in Ardanuç ilçesinde gözsüz Zuhal Temel’in azmi ve sükse hikayesi gururlandırıyor. 20 yaşında hafız olan, 28 yaşında ise geçmiş kitabını yayınlayan Zuhal, deminden ise örgü örerek özürlü arkadaşlarına ulama sağlıyor.

Artvin’in Ardanuç ilçesi Peynirli köyünde hayatiyetli Zuhal Esas (34), doğuştan müşahede kaybı muammer 14 yaşında ise görme yetisini tamamen kaybetmiş. Küçük yaştan itibaren okuma ve yazmayı haddinden fazla muhip Esas, görmese birlikte bu sevgisinden tek vazgeçmemiş. 2007 yılında Hatay’da kız yurdunda kalan ve hafızlık için terbiye alan Esas, 3 yıl sonraları saklayan olmayı başarmış. Kur’an’ı Kerim’i ezbere bilici Esas, yeryüzü büyük hayali olan kitabını ise 2017 yılında çıkartmayı nail. Yazdığı “Dilek Gözüyle Gör Beni” isimli kitabında kendi hayatından ve özürlü arkadaşlarının hayatlarından kesitler vadi alıyor. Pusula, kentte büyük bent görürken, tıpkı zamanda kitabı sayesinde kazançlı gelirde elde etmeyi umut ediyor. Bununla yetinmeyen âmâ Zuhal, Ardanuç Engelliler Teavün ve Dayanışma Derneği bünyesinde örgü örerek derneğe kaktı sağlıyor. Dernek binasında aldığı terbiye sayesinde aynı birinden farklı örgü modellerini tamamlayarak dernek bünyesinde satışa sunuyor. Bu sayede kör ailelerin gelirlerine katkı sağlamış oluyor.

14 yaşında görme yetisini ağız ağıza kaybettiğini ifade fail Esas, “Hayata hiçbir ant küsmedim, tersine hayallerimin peşi sıra koştum. İlk kendisine hafızlığımı tamamladım Hatay Zor Harbi Kız Kuran Kursunda okurken hafızlığımı tamamladım. 2007 yılında başladım 2009 yılında izafe etmek felek oldu. Kuranı kerimi tamamen kazara biliyorum. Daha sonraları kitabımı yayınladım. Kitabım çıktıktan sonra çok evire çevire idraksiz dönüşler aldık. Bu bizi memnun etti. Çocukluktan beri kitap okumayı yazmayı severdim. Hayalimdi bu hayalimi gerçekleştirdim”. Mecmu özürlü fertler kendilerini geliştirmeye çalışsınlar ne yapabiliyorsalar ona yönelsinler” dedi.

Ardanuç Engelliler Yardımlaşma ve El Birliği Derneği Umumi Heyet Başkanı Rağbet İstanbullu ise, “Zuhal, benzeri dolaşma bizi aradı ve betik yazdığından bahsetti. Ardanuç’un ayrımsız köyünde oturuyordu. Kalktık yanına gittik. Bana kitabını verdi köle eve geldim soluksuz okudum. Kitapta hem özlük hayatından kesitler var, özge mânialı bireylere örnek niteliğinde kıvrak haddinden fazla güzelce tıpkı kitap yazmış. Derneğimde kâin hep mânialı bireylerin değişik yetenekleri var. Zuhal üzere ayrımsız çokça kursiyerimiz var. Burada hem mesafelik geçirip hem bile eğitimlerini tamamlıyorlar. Ego burada anne emeği olan Zühal’in temel ve babasına teşekkürname gitmek istiyorum onları kızlarına bütün bindi oldular” diye konuştu.

Anne Nezahet Anne ise “Sekendiz temiz tıpkı velet, kızımla çekicilik duyuyorum. Elimizden geldiği kadar destek oluyorduk. Köyde oturuyorduk gelip gitmemiz zordu. Deminden ilçeye yerleştik derneğin iri desteği var Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

Share: