Gölbaşılı kollar Tokat Psikososyal Bindi Merkezinde depremin izlerini unutuyor

HÜR ALANTOR/MEHMET KUMCAĞIZ – 6 Şubat’taki depremlerden etkilenen Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde kurulan Tokat Psikososyal Bindi Merkezinde depremin izleri unutturulmaya çalışılıyor.

Tokat Valiliği koordinesinde Gölbaşı ilçesi Yenikent Mahallesi’nde alelhusus çocukların yaşadığı travmayı atlatmaları için tıpkısı halı sahada psikososyal bindi merkezi oluşturuldu. Tokat’tan gelen öğretmen ve görevliler eşliğinde merkezde ayak topu, masa topu ve uçan top oynayan torunlar, bunların birlikte zeka oyunları, satranç, kılık kabil etkinliklere katılıyor.

Depremin arkası sıra Gölbaşı’nda koordinatör kendisine görevlendirilen Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, AA muhabirine, ülkenin seçkin durumunda dip üzüntüye yol açan depremin arkası sıra metin haddinden fazla yönetimsel amirin bölgede görevlendirildiğini anlattı.

Çokça sayıda meslektaşının depremin yaralarını çekmek üzere İçişleri Bakanlığı koordinesinde bölgede görev yaptığını dile getiren Hatipoğlu, “2001-2004 yılları beyninde burada kaymakamlık yapmıştım. Derin ayrımsız ikbal bağı oluşmuştu. Zelzele gününden itibaren depremin yaralarını koparmak ve vatandaşımıza tıpkı nebze olsun bu hususlarla ilgili koruyucu olabilmek için tüm Tokat kendisine balaban tıpkısı seferberlik ortamında bulunduk. Lüzumlu enfrastrüktür gerekse onun dışındaki faaliyetlerimiz kavi çokça kurumun koordinesinde ile devam etmekte.” değerlendirmesini yaptı.

Hatipoğlu, psikososyal desteklerin sürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Şartların olgunlaştığı önce andan itibaren psikososyal desteğin başlaması gerektiğinden hareketle Tokat Milli Yetişek ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz vasıtası ile buraya gerekli desteği vermeyi kararlaştırdık. Çokça iyicene tıpkı enfrastrüktür çalışması yaptık. Tokat’tan mevrut fahri öğretmenler ve çalışanlarımız çocuklara yönelik psikososyal çalışmalara bindi veriyorlar. Ahali Eğitim Merkezimiz hanay boyu öğrenme anlamında çeşitli kurslara bitmeme ediyor. Aileler de burada adamakıllı antlaşma geçirsin istiyoruz. İnşallah depremin yaralarını ülkemiz kardeşlik ile saracaktır.”

Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü Saha Koordinatörü Mustafa Yılmaz ise farklı branşlardaki 10 arkadaşıyla bölgede görev yaptıklarını aktardı.

Çalışmalar karşı bilgelik veren Yılmayan, “Zeka, dizayn, foto derslerinin beraberinde oyunlar oynuyoruz. Ayak Topu, masa tenisi ve satranç antrenörlerimizle çocuklarımıza hizmet veriyoruz. Zeka sınıflarımız ve çocuk parkımız bulunuyor. Gelişigüzel sanatsal çalışmalar yapıyorlar.” diye niteleyerek konuştu.

“Çocuklarımız merkezden başvurmak istemiyor, çokça mutlular”

Fahri öğretmenlerin depremzedelere bakım vermekten bahtiyar olduğunu dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

“Öğrencilerimize depremde yaşadıklarını unutturabilmek, etkisini genişlik örgen indirmek, onların hayatında kullanılmamış aynı kandil açabilmek amacıyla buradayız. Depremin oluşturduğu korkuyu tenkis etmek, çocukları o korkudan, ayırmak amacıyla geldik. Çocuklarımız merkezden başvurmak istemiyorlar, çokça mutlular. Herhangi Bir çağ öğrenci sayısı artıyor.”

“Iyice kânunuevvel geçiriyoruz”

Öğrencilerden Esame Motif ise değişik oyunlar oynayıp derslere akmak üzere merkeze geldiğini belirterek, “Haddinden Fazla eğleniyoruz, burası bize çokça ongun geliyor.” dedi.

Öğrenci Beyza Karakuş birlikte ulama sunan herkese teşekkür ederek, “Burada psikolojimizin düzelmesi üzere hocalarımız bize müteveccih çalışmalar yapıyor. Fotoğraf çiziyor, spor yapıyoruz, oyunlar oynuyoruz, adamakıllı mesafelik geçiriyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: