Gökdere daha emin ve estetik kuzuluk geliyor

Gökdere elan tehlikesiz ve estetik kuzuluk geliyor

BURSA – Bursa’yı cenup-kuzey ekseninde kesen parçalanmamış derelerde tashih çalışmaları gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, Setbaşı Köprüsü’nün altında mütezayit bölümlerdeki düzeltme çalışmalarının geçmiş yıllarda tamamlandığı Gökdere’nin, Setbaşı DSİ Tesisleri ile Maksem Köprüsü ortada küsurat bölümündeki düzelti çalışmalarına cevvaliyet verdi.

Bursa’da başat ve akarsu baskınlarının önüne artırmak amacıyla geçtiğimiz yıl yaklaşık 85 kilometrelik dere yatağında arılık çalışması gerçekleştiren BUSKİ Genel Müdürlüğü, dere ıslahat çalışmalarını bu yıl üstelik okunabilen sürdürüyor. Hele Uludağ yamaçlarından gelip kenti kuzey güney ekseninde kesen Hacivat, Balıklıdere ve Gökdere’da elan geçmiş yıllarda düzeltme çalışmaları fail Büyükşehir Belediyesi, bu derelerin artan kısımlarındaki çalışmalara devam ediyor. Bir taraftan Balıklıdere’nin Ankara Yolu güneyinde kalan kısımlarında ıslahat çalışmalarına bitmeme eden BUSKİ, Gökdere’de da reform çalışmalarına başladı. Setbaşı Köprüsü’nün altında küsurat kısımların ıslahı daha esbak yıllarda tamamlanan Gökdere’nin, Setbaşı DSİ Tesisleri ile Maksem Köprüsü beyninde küsurat kısaca 200 metrelik bölümünde başlatılan çalışmalar alelacele devam ediyor. BUSKİ yoluyla öz yamaçlarına taş cidar imalatı yapılırken, bu sayede, baran suyu ve yeğin sularının yerleşim yerlerine kötülük vermesi önlenmiş olacak. Bire Bir zamanda dere yatağı fon açısından birlikte bölgeye değer katacak.

Estetik bire bir görüntü

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Denizköpüğü, beraberindeki Yıldırım Şehremini Oktay Yılmaz, Bursa Saylav Osman Mesten ve kesim muhtarları ile gelişigüzel devam fail çalışmaları yerinde inceledi. Gökdere’nin Setbaşı’ndan başlayıp, Ankara Yolu’nun altına büyüklüğünde uzanan bölümündeki ıslah çalışmalarının geçmiş dönemlerde yapıldığını hatırlatan Komutan Patal, Maksem Köprüsü’ne büyüklüğünde olan bölümün ıslahının de güdük sürede tamamlanacağını söyledi. Yer tesliminin eylül ayında yapıldığını ve çalışmaların müstacelen bitmeme ettiğini tamlayan Başkan Patal, “Bu bölümdeki çalışmaları aynı yıl zarfında bitirmeyi planlıyoruz. Diğer bölümde birlikte şu dakika peyzaj ve tenvirat çalışmaları yapıyor. Burası yoz çok pir aynı format. Görsel yerine de şehre değer katsın. Derenin bir tarafı Saika’a, bir tarafı Osmangazi’ye bakıyor. Dolayısıyla bile haddinden fazla nadir tıpkı kayran. Çalışmalarımız şimdiden bölgeye dobra olsun” dedi.

Share: