Göçerler eyyam sürecek stabil periyot yolculuğuna hazırlanıyor

Bingöl’ün Karlıova ilçesindeki yaylalarda konaklayan göçerler üzere albeni sıcaklığının düşmesiyle memleketlerine ahit yolculuğu başlıyor.

Yaz döneminde Maşrık ve Güneydoğu Rum bölgelerindeki Elazığ, Şanlıurfa ve Diyarbakır üzere illerden hayvanlarına henüz ferah otlaklar seçmek için Karlıova’daki yaylalara gelen göçerler günlerce sürecek çağ yolculuğu için hazırlıklarını yapıyor.

Yaz aylarını yüksek rakımlı yaylalarda nâkil göçerler, eşyalarını toplayarak havaların serinlemesiyle merkeze andıran ovalara yerleşti.

Burada kestirmece ayrımsız hafta konaklayacak göçerler, hayvanlarının dahi kaldıkları ovaya ulaşmasıyla memleketlerine çağrıştırmak amacıyla yola çıkacak.

Göçerlerden Mustafa Akalın, gazetecilere, havaların ısınmasıyla Diyarbakır’dan Karlıova’ya geldiklerini belirterek, 3-4 kamer yaylada kaldıklarını söyledi.

Dönüş yolculuğu için hazırlıklarını sürdürdüklerini ifade fail Akalın, “Havalar birlikte soğuduğu için andırmak zorundayız. Çocuklarımızın üstelik okula gitmesi gerekiyor.” dedi.

Haci Akalın dahi kış aylarını Elazığ ve Şanlıurfa’de geçirdiklerini yaz aylarında ise Karlıova ilçesindeki yaylalara geldiklerini ifade etti.

Akalın, Elazığ’a döneceklerini anlatarak, göçerlerden bazılarının Şanlıurfa’ya bazılarının ise Diyarbakır’a gideceğini belirtti.Share: