Gırtlağı makbuz sağlığına kavuştu

– Gırtlağı makbuz sağlığına kavuştu

ANKARA – Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırı Hastanesi’ne zahir solunum sıkıntısıyla başvurma eden Marazlı Nihat Ünal Akşit, yapılan tahlil ve tetkikler sonucu dünyada çok ender rastlanan gırtlakta bir tümör olduğunu belirledi.

56 yaşında 2çocuk babası Konya’da çiftçilikle uğraşan Nihat Akşit hastalığını öğrenince koyu sıkıntı yaşadı. Çor ve tedavi üzere ayrımsız sefer çizen SBÜ. Ankara Atatürk Sanatoryum Yetişek ve Araştırma hastanesi Kulak Burun Derbent Kliniği Yetişek ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Ziyalı Acar, “Tümör olduğu için öncelikle hastaya benzeri soluk borusu yolu açmayı hedefledik, o tam üstelik hastanın gırtlağından kıvılcım aldık, bu parçanın sonucuda kötücül tümör geldi, hastaya gırtlak ameliyatı planı yaptık” dedi.

Sökel konuşmakta baskı çektiği üzere kızı Müge Akşit’ duygularını şöyle dile getirdi:

” Babam koku almada gravite yaşıyordu. özellikle geceleri atakları tutuyordu. Bu ataklarda kendini dışarı atıyordu içki alabilsin diye, amma bu format geçmiyordu. Götürdüğümüz hastanede önce özellikle ciğerlerinde gravite olduğu düşünüldü. Astım ilaçları kullandı ve baktık yeniden geçmedi ilaçlı emar çektirdik ve sevgili ortaya çıktı. Babam kısaca 5-6 aydır dem ahiz zorluğu çekiyor. Operasyon olduktan sonradan bozuk sağlığına kavuşacağından eminiz.”

Ankara Atatürk Sanatoryum Yetişek ve Araştırı hastanesi Kulak Kibir Derbent Kliniği Eğitim Bilimi ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Acar şunları kaydetti:

” Nihat satış 56 yaşında, bize Konya’dan geldi. soluk darlığı ve ses kısıklığı şikayeti ile önce bizim Göğüs Cerrahisine başvurdu oradan bile bize yönlendirildi. Yapılan İncelemeler sonucunda gırtlakta aynı kütle belirledik, sonrasında bu kitleden tıpkısı biyopsi aldık ve gırtlakta bizlerin çokta görmediği benzeri hançere kanseri ile karşılaştık. Patoloji sonucu bile hançere kanseriyle ahenkli olunca bu çevrim ameliyatını planladık, Tümörün yerleşim cihetiyle hastanın gırtlağının tamamını aldık ve konuşması üzere takma yerleştireceğiz.”

Prof. Dr. Enerjik, “Bu hançere kanseri bizim toplumumuzda haddinden fazla ender tanıdık ayrımsız kanser türü. Çoğu ant mukaza kaynaklı tıpkı amansız hastalık türü, bu kanserin birlikte mekanizma sebeplerinden birisi maatteessüf sigara” bilgisini verdi.

SES KISIKLIĞI DEYİP GEÇMEYİN

“Zinhar geç kalmayın” uyarısında mevcut Prof. Dr. Enerjik şunlara dikkat çekti:

“Bu tip hastalar öncelikle bizlere erken planda patırtılı kısıklığı sonraki planda ise boyunda kitle, şişlikler, yutma güçlükleri ve nefes darlığı şikayeti ile gelebilmektedir. Bu hastalar öncelikle patırtılı kısıklığı olan hastalar, 2 hafta geçmiyorsa ve aynı enfeksiyon sonrasında gürültülü kısıklığı yoksa, kesinkes bir kulak büyüklenme geçit uzmanına başvurma edilmesini önermekteyiz.”

Kudretli tıpkı ameliyattan sonradan bilgiler veren Prof. Dr. Acar,”Nihat koca gırtlak kanseri için cerrahi müdahale ettiğimiz hastamız. Ameliyatın bu dönme 8. günü. Seçkin madde önünde, gırtlağının tamamını aldığımız hastaya baştan dokular oluşturduk. Evvel itibarı ile hastamızı beslemeye başladık. Gayet pir sıkıntısız gıdaları yemeye başladı. Birkaç ahit ortamında de taburcu etmeyi planlıyoruz. Hançere ön azaltma da ses protezi yerleştirdik kısaca tıpkı kamer bilahare takarak hastamızı iyice ayrımsız şekilde konuşturacağız inşallah.

Bu gırtlak kanseri hastalarımızın otama şansları kâin, lazım cerrahi, ister ışın tedavisi gerekse kemoterapi ile ya bile bunlar tıknaz edilerek züğürt otama edilebilinmektedir. Lütfen hastalarımız ürkü olmasınlar. kâfi ki zamanında KBB uzmanına başvursunlar” diye konuştu.

Share: