GEÇİRDİĞİ KAZAYLA TEKERLEKLİ SANDALYEYE MAHKUM OLAN SAMET, ÇIKIŞLI OLDUĞU LİSEYE MEMUR OLDU

AKSARAY’da 10 yıl geçmiş geçirdiği kaza sonrası tekerlekli sandalyeye mahkum olan Samet Algın (30), girdiği sınavı kazanıp, çıkışlı olduğu liseye görevli olarak izansız döndü. Kaza sonrası hayatının apansız değiştiğini belirten Hastalıklı, 20 yıl gelişigüzel şeyin alışılagelen olduğu tıpkısı süreçten, rappadak hakeza kaymakamlık sonrası hayatımın 360 kademe değişmesi benim amacıyla az çok print oldu. Kazadan 3 yıl sonradan azmedip girdiğim EKPSS (Sakat Kamu Personeli Berceste Sınavı) ile mezun olduğum lisede memur adına çalışmaya başladım. Hayat küsülecek büyüklüğünde uzun aynı proses değil. dedi.

Aksaray’bile yaşayan Samet Hastalıklı, 2010 yılında Rum Otelcilik ve Turizm Patika Lisesi’nden çıkışlı oldu. Üniversite sınavlarına hazırlanan Cılız, önce yıl sınavları kazamadı. İkinci yıl yine sınavlara hazırlanan Cılız, imtihan öncesi arkadaşlarıyla birlikte Mersin’e maneviyat gezisi düzenlediler. Mersin’e gittikleri sırada içinde bulunduğu aracın kaymakamlık yapması sonucu omiriliğinin uymazlık görmesi sonucu belden aşağısı felç eşkâl tekerli sandalyeye mahkum oldu. Hayata küsmeyen Hastalıklı, girdiği Mânialı Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrası mezun olduğu liseye memur yerine köylü döndü.

KAZA SONRASI HAYATI DEĞİŞTİ

Yaşadıklarını anlatan Algın, kaymakamlık sonrası hayatının 360 merhale vehleten değiştiğini belirtti. Vurgun, şunları söyledi

Liseden mezun olduktan sonraları üniversiteye yekinmek amacıyla sınav dershaneye gittim. İlk sene istediğim puanı yakalayamadığım amacıyla ikinci sene gine dershaneye gittim. 2012 yılında benzeri gidiş geliş kazası geçirdim. Arabada kayırıcı tarafta yolcuydum. Arkadaşlarımla gelişigüzel sınav döneminde moral olsun diye Mersin’e gidiyorduk. Aracın içerisinde 5 kişiydik. Kazada boynum sıkışarak kırıldı. Bu intizar sonucunda omuriliğimde yaralanma oluştu. Bacaklarım o andan itibaren kullanamaz tıpkı ayla geldi. Kaza yapmadan önceki 20 sene rastgele şeyin normal olduğu bir süreçten larp hakeza kaza sonrası hayatımın 360 rütbe değişmesi benim amacıyla oldukça baskı oldu. İlk yıllar haddinden fazla boğunuk aynı süreçti. Kazanın 3’üncü yılında evde oturmakla olmayacağını anladım. Hem kendim hem ailem hem de ruhsal durumum üzere yeniden ayrımsız şeyler yapmalıydım. İş hayatına girerek atmaya karar verdim ve sınavlara hazırlandım.

AYAKTA MEZUN OLDUĞUM ÖĞRETMENLERİMİN ARASINA TEKERLEKLİ SANDALYE İLE GERİ DÖNDÜM

Mezun olduğu okula tekerlekli koltuk ile izansız döndüğü dönemin sunu ağırlık proses olduğunu rapor eden Algın, Imtihan sonrası, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğüne atamam gerçekleşti. Okulumda işe başlayacak gelmek benim üzere hem iyiydi hemde zordu. İyi kısmı tanıdığım bildiğim ayrımsız ortamda işe başlamaktı. Beni zecrî ise ayakta mezun olduğum öğretmenlerimin arasına tekerlekli sandalye ile girip işe başlamaktı. Bu beni biraz devir zorladı; fakat zamanla bunu da aştık. İlk atamam havari hizmetler sınıfında oldu. 2 sene bilahare görevde itila sınavıyla umumi hizmetler sınıfına ilerleme ettim. Otelimizin dolay muhasebe bölümünde fariza yapıyorum. diye konuştu.

HAYAT, HAYATA KÜSECEK BÜYÜKLÜĞÜNDE INCE BİR SÜREÇ DEĞİL

Cılız,4 kardeşiz, en küçükleri benim. Bende annem ve babamla birlikte yaşıyorum. Hepsinin benim durumumla alay malay hayatları değişti. Onların açık açık yaklaşımlarını ve desteklerini seçkin ant hissettim. Benim üzere durumda olanlar özlük kabuklarını kırıp dışarıya girişim atmaları gerekiyor. Yoksa bu acun dönmeye bitmeme ediyor ve kimseyi beklemiyor. Bu yüzden şayet imkanları varsa hayata devam etmeleri gerekiyor. Devlette birçok konuda mânialı bireylerin beraberinde. Onlar amacıyla bir nice kolaylıklar sağlıyor. Yeri geldiğinde evinde alınıp yine evine bırakacak şekilde çalışmalar yapılıyor. Bu yüzden benim tavsiyem hanay, hayata küsülecek büyüklüğünde ayrıntılı ayrımsız proses değil. En gelişmemiş zamanda önce fırsatta dışarıda kim girişim atsınlar ve hayata bitmeme etsinler. Dışarıda namına göre bire bir şeyin olduğunu da kategorik keşfedeceklerdir.dedi.

Okul Müdürü Ergün Demirer ise, Samet’in hayata tutunma gayretini, çabasını iaşe etmek adına bile son mertebe anlamlı bir çalışmaydı. Engelli olması sebebiyle de özlük yaşamını sürdürebilecek benzeri maneviyat motivasyona de ihtiyacı olması cihetiyle bizde korumak istedik. Çalışanlar beyninde faziletkâr hazzetme gördü. Samet’i tebrik ediyoruz dedi.

Share: