Gaziantep’te gürültü denetimleri bitmeme ediyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Kat Başkanlığı, kent genelinde bağrış çağrış kirliliği oluşturarak vatandaşların dirim kalitesini düşüren pres, cümbüş merkezi kadar mekanlara yönelik 2022 yılında yaptığı denetimlerde kurallara münasebetsiz 327 işletmeye yasalı işlem uyguladı.

Büyükşehir Belediyesi Polis Ofis Başkanlığı ekipleri, işletmelerin illet olduğu mekanik gürültüler ve inşaat şantiyelerinde şamata oluşturan çalışmalara yönelik cevaz edilen curcunalı ve zaman sınırlarına yönelik denetimlerini sürdürüyor.

Ekipler bağrış çağrış denetimlerinde 343 bin TL para cezası uyguladı

Polis ekipleri şikayetler üzerine inşaatlarda şikayetler üstüne yaptıkları denetimlerde 66 yapım firmasına şamata üstüne belirtilen kurallara uymadıkları gerekçesiyle yasalı iş uygulayarak, faaliyetlerini durdurdu.

Hastane, market, plaza, otel gibi aksiyon yerlerinde havalandırma sistemi ve klimaların yaydığı şamata zımnında 4 hisse senedi namına yasalı iş uygulandı. Taşkın gürültülü ve bağrış çağrış kirliliği oluşturarak enstrüman yayını işleyen 48 coşku mekanının denetimlerinde ise 27 mekan için yasal prosedür yapıldı. Denetimlerde kurallara uygunsuz pres ve yapım firmalarına mecmu 343 bin 316 Türk Lirası nakdî ceza verildi.

İlçe belediyelerinden işyeri açım ve düzentileme ruhsatı alabilmek üzere başvuru eden 13 oto yıkama işletmesinde üstelik Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, gürültülü ve desibel ölçümleri yaptı.

“Ekiplerimiz, rutin ve şikayete sadık denetimlerine devam ediyor”

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Kat Başkanı Ömer Kıvılcım, daire başkanlığının yaptığı rutin işlerin yer önemlilerinden birinin çevresel gürültünün değerlendirilmesinin olduğunu vurguladı.

Denetimlerde odak noktalarının hisse senedi yerleri, klima motorları kabil mekanik sesler, sahada gelişi güzelce klakson çalarak gezenler, inşaatlar, coşku mekanları olduğunu dile getiren Alaz, denetimler karşı bilgiler paylaşarak, “Bu gürültüler âdem sağlığını pahal etkileyecek şekilde olduğunda geçim bozabilecek, afiyet sorunu oluşturabilecek hâller ortaya çıkabiliyor. Bu konuda ekiplerimiz, rutin ve şikayete mecbur denetimlerine devam ediyor. Bu denetimlerde gürültüye sebep olan işletmeleri öncelikle uyarıyoruz, lazım curcunalı izolasyonu ve sistemlerini kurmaları amacıyla süreler veriyoruz. Bu süre böylecene takdir yapılıp yeniden faziletli değerlere ulaştığında ise cezai muamele uyguluyoruz. Gerek yaz sezonunda düğünler olduğundan tehlikeli şikayetler alıyoruz. Bu mekanlarda saz özne vatandaşların çevredeki buğulanmış ve hastası olanları dahi düşünmelerini istiyoruz” dedi.

“Bizim amacımız ukubet beğenmek değil, kentin huzurunu müzaheret etmek”

Yalaz, Gazi şehrin büyüyerek çıktı aynı ana kent haline geldiğini ve metropollerin arz balaban sorunlarından birisinin üstelik gürültü olduğunu belirterek, “Ister araçlarda icap cümbüş mekanlarında gerekse işletmelerde bilinçli davranılarak, vatandaşları sesin rahatsız etmeyecek şekilde tedbirlerin alınması, izolasyonları düşünmeleri yetişkin. Kentin sağlığını, huzurunu, sükununu yaşamak ve korumak bizim görevimiz. İşletmelerde faziletkâr sesle işlerinin olması durumunda muktezi izinlerin alınması gerekiyor. Vatandaşlarımız ALO 153 İhbar Hattı üzerinden yaptığı şikayetlerde yerle ilgili gürültü kaynağını belirleme edip açık bilgileri bize ulaştırırsa yasalı işlemleri yapıp, sesi kıstırıp çabucacık sorunu çözüyoruz. Bizim amacımız ceza yapmak değil, kentin huzurunu arkalamak. Akşamları henüz yavaş rehavet oluyor. Degaje alanda yapılan etkinliklerin ve aktif müziklerin benzer olduğunca sınırlı alanlarda ve uygun gürültülü düzeylerinde yapılması gerekiyor. Kentimizde inşaat faaliyetleri 07.00-19.00 saatleri beyninde izin veriliyor. Ilişki günleri inşaat faaliyetlerine cevaz verilmiyor. Başka müesseseler kabil onların da kurallara uymadıklarında cezai işlemler yapılıyor. Firmaların bu konuda elan titiz olmaları gerekiyor. Bu kent hepimizin, bütün birlikte eş çıkalım” diye niteleyerek konuştu. – GAZİANTEP

Share: