Gaziantep’te 30 Ağustos Yengi Bayramı mesajları

Şehitkamil Belediye Reisi Rıdvan Fadıloğlu, Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ve Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Umumi Heyet üyeleri, 30 Ağustos Galibiyet Bayramı zımnında ide yayımladı.

Fadıloğlu, mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun 30 Ağustos Zaferi ile sonuçlandırdığı Nazik Tecavüz ve Başkomutanlık Saha Muharebesi’nin dünya tarihinin gördüğü en şişman kahramanlık destanlarından biri olarak kayıtlara geçtiğini bildirdi.

Şişman zafer ile milletin milli hakimiyet, temas ve muadele anlayışı içerisinde, kendisini çağ sahnesinden kaldırmak isteyenlere, eksiksiz mazlum halklara örnek teşkil edecek biçimde unutulmayacak bire bir öğüt verdiğini nâkil Fadıloğlu, “Tek zillete üzeri eğmemiş, esareti asla akseptans etmemiş alp milletimiz, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve silah arkadaşlarının öncülüğünde 1919 yılında Samsun’da istiklal meşalesini yakmış, Halas Savaşı’na giden yolu açmış ve Nazik Tecavüz ile birlikte bu hümayun mücadeleyi yekpare anlamıyla taçlandırmıştır. Benzeri zamanda bu balaban galibiyet, 1071 yılında Malazgirt destanının ardından tıpkısı el henüz aziz şehitlerimizin kanlarıyla bize ebedi güçlükle kılınan Anadolu’nun vatanımız adına yeniden tescillendiği benzeri mühürdür.” değerlendirmesinde bulundu.

HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, 30 Ağustos Galebe Bayramı nedeniyle benzeri tasavvur yayımladı.

Dereli, mesajında, 30 Ağustos Zaferi’nin ermiş milletin gücünün perçinlenmesi ve taçlandırılması itibarıyla balaban medlul anlatım ettiğini bildirdi.

30 Ağustos Zaferi’nin milletin canından henüz ermiş bildiği yurt topraklarında mutlak birey iradesinin bütün dünyaya ilanı olduğunu nâkil Dereli, “30 Ağustos’ta, Türk’ün esir ve Anadolu’nun karışma edilemeyeceği aynı öğün elan yekpare dünyaya gösterilmiştir. Bu his ve düşüncelerle, ilkin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve kahraman silah arkadaşları kalkışmak üzere vatanımız ve bayrağımız üzere gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi yağmur ve minnetle, gazilerimizi şükranla namahrem ediyoruz. 30 Ağustos Utku Bayramı hümayun olsun.” ifadelerini kullandı.

GGC’den 30 Ağustos Galibiyet Bayramı mesajı

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Umumi Heyet üyelerin 30 Ağustos Utku Bayramı’nın 100’üncü yılı nedeniyle tebrik mesajı yayımladı.

GGC üyelerinin yayımladığı mesajda, 100. yılı kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın, Türk milletinin yazdığı nazirsiz kahramanlık destanlarından birisi olduğunu bildirdi.

30 Ağustos’un, Kurtuluş Mücadelesinin taçlandığı bire bir iri galibiyet olduğunu ifade eden GGC Umumi Heyet, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Yiğit ordumuz ve milletimiz, 30 Ağustos Zaferi ile her bir karışı şehit kanlarıyla ıslak vatanımızı fasletmek isteyenlere türe ettikleri cevabı yeryüzü gür şekilde vermiş, aynı sefer daha tarihe adını zer harflerle yazdırmıştır. Başkumandan Mustafa Eksiksizlik Atatürk önderliğinde 30 Ağustos 1922’dahi kazanılan bu zaferle Anadolu’nun ebedi Türk yurdu tescillenmiş, eksiksiz dünyaya duyurulmuştur. Bu zaferle gelişigüzel, ülkemiz yalnız askeri bire bir savaşı kazanmakla kalmamış, Türkiye Cumhuriyeti’nin üstelik temelleri atılmıştır.”

Share: