Gamze Atmaca İlgezdi: Özürlü Evde Bakım Destekleri Mevzuata Aykırı Adına Hususi Bankalara Yatırılmış, Karşılığında Özendirme Münfail

CHP’nin sağlıktan mesul Umumi Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı’nın Sayıştay raporuna atıfla, “Özürlü evde hizmet bindi yardımlarını Kayseri ve Bartın Ev ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlükleri, mevzuata ters adına özel bankalara yatırmıştır. Bunun karşılığında bankalardan promosyon düz ve trafik cezası ödeyen mülk müdürlükleri, doğruluk sahiplerinin geç ifa almasına hastalık oldu” dedi.

Gamze Atmaca İlgezdi, Sayıştay’ın Karı ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2021 Yılı Denetleme Raporu’nda düzlük kayran tespitlerle yazılmış izah yaptı. İlgezdi, Kayseri ve Bartın Ocak ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüklerinin sakat evde bakım ödemelerinin geç yatırılması pahasına bankalardan teşvik aldıklarının Sayıştay raporu ile sabit olduğunu ifade ederek şunları belirtti:

“Kayseri İl Müdürlüğü’ne 2012 yılından 2021 yılına kadar bütün 1 milyon 788 bin 876 lira 78 kuruş tutarında, Bartın İl Müdürlüğü’ne ise 2018 yılından 2020 yılına büyüklüğünde toplam 390 bin liralık tutarında teşvik ödemesi yapılmıştır.

2-3 ÇEVRIM İÇİNDE ÖDENMESİ MÜSTELZIM TÜRE SAHİBİ ENGELLİ EVDE BAKIM ÖDEMELERİ, 11 GÜNDE ÖDENMİŞTİR”

2-3 çevrim zarfında ödenmesi müstelzim hak sahibi özürlü evde bakım ödemeleri, 11 günde ödenmiştir. Filhakika tahakküm şartlar altında geçinmeye çalışan engellilerimiz ve onlara vekil ihtiyaç sahipleri üzere minimum ücretin yarısından beş altı tıpkısı bedeli dahi teşvik kabul etme için geç yatırtan gözü dönmüş yöneticilerden halen hesap sorulmadı.

İki yer müdürlüğünün trafik cezalarından idari dünyalık cezalarına, başöğretmen odalarının tefrişinden hizmet onarıma; konaklama, ulaşım, kemirmek bedellerine birçok yöntemsiz ödemenin promosyon paralarından yapıldığının Sayıştay aracılığıyla tespit edilmesi sonrasında tek bir muamele yapılmamıştır. Üste Kayseri İl Müdürlüğü, idarenin mevzuata aykırı uyarısına rağmen ilerleyen süreçte üstelik teşvik geliri elde edilmeye bitmeme edilmiştir.”

“BİR VAKFIN SPOR SALONU YAPILMASI ŞARTIYLA YAPTIĞI BAĞIŞ UMUMI BÜTÇEYE AKTARILMIŞ”

Promosyon dışında üstelik birçok usulsüzlüğün yaşandığını kaydeden Dr. Gamze Atmaca İlgezdi, “Aynı vakfın bala destek merkezinin spor salonu ihtiyacının giderilmesi gibi Toplumsal Hizmetler ve Çocuk Diriğ Kurumu Umumi Müdürlüğü’ne yaptığı 100 bin teklik şartlı bağışa rağmen kasılma yapılmamış ve muhasebe bu meblağı genel bütçeye aktarmıştır. Bu nedenle koşullu dürü yapan kredi, bağışın şartı dışında amaçlarla kullanıldığı üzere iadesini talep etmiştir. Bu nedenle hem çocuk bindi merkezindeki çocuklarımız spor salonsuz kalık hem bile harcanan 100 bin teklik amacıyla tıkır alacaklı konuma geçmiştir” dedi.

Share: