Fitch: Türk sigorta şirketlerinin finansal gücü yük altında

Fitch bugün yayınladığı raporda, Türk sigorta şirketlerinin karlarının ve anamal ehliyet seviyelerinin 2022-2023 döneminde aheste güçlük, yüklülük altında kalacağını öngördüklerini vurguladı. 

Makroekonomik kötüleşme, küsurat enflasyon ve motorlu taşıtlar sigortasında eşit sınırlamasının gâh sigortacıları regülasyonlarda lokalize minimum namus borcu ödeme yeterliliği seviyesinin altına itebileceğini tamlayan Fitch, “Bu ebat Türk sigorta şirketlerini anamal artırmaya veya elan aktif rakipler vasıtasıyla satın alınmaya zorlayabilir” dedi. 

Türkiye’de enflasyonun 2022 böylelikle yüzdelik 60 ve 2023 yılında yüzde 55 olmasını muntazır Fitch, “Enflasyonun hakeza haddinden fazla yüksek seviyelerde kalmaya bitmeme etmesinin sigortacılar üstünde bati olumsuz ettileri olacak, maliyetleri yukarı itecek ve rezevrlerde açıklara nöbet açacak” tespitinde b.ulundu.

Fitch, faziletkâr enflasyonun tüketicilerin harcanabilir gelirlerini azaltacağını, sigorta satın alma kabiliyetlerini düşüreceğini ve sigortacıların fiyatlarını maliyetlerde yaşanacak artışı durdurmak için ehliyetli olacak kadar artırmalarının muhtemel olmayacağını üstelik öne sürdü. 

Mahkemeden yaşam güvencesi amacıyla makro karar!

 

İşsizlik Sigortası Fonu mecmu varlığı 3,5 milyar TL arttı

 

Ticari matlup sigortasında koşullar değişti

 

Hisarcıklıoğlu: Ülkelerin gelişmişliğini belirleyen sigortacılık sektörüdür

 

Share: