Filistinli 2 avrat gezici, Yüksekova’da buzulları barındıran Cilo Dağları’na hayran kaldı

Filistinli 2 avrat gezgin, Yüksekova’de buzulları barındıran Cilo Dağları’na hayran kaldı

HAKKARİ Filistinli kadın turist, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 20 bin almanak buzulları barındıran Cilo Dağlarına hayran kaldı.

Filistinli 2 arkadaş sayman Wuroud Arafeh ve İngilizce öğretmeni Marwa Edkaidek (34), çıktıkları dünya turunun aynı durağı de Yüksekova ilçesi oldu. Arafeh ile Edkaidek, Filistin’birlikte Havayolu ile İstanbul’a oradan bile Yüksekova ilçesine geldi. İslam Gürdal isimli geçen sene Balkı Dağı’na tırmanış yaptığında Filistinli Arafeh ve Edkaidek ile tanışıp Yüksekova ilçesine çağırma etti. Filistinli 2 yâren esbak gün Yüksekova’ya gelerek Gürdal ailesinin misafiri oldular. Yüksekova ve bölgeyi karış karış gezen Filistinli 2 yoldaş, daha bilahare Helin Gürdal ile İslam Gürdal kardeşlerin rehberliğinde, bünyesinde 20 bin yıllık buzulları barındıran Cilo Dağlarının heybeti karşısında kendilerini alamadılar. Buranın banko turizme açılması gerekir diyen Marwa Edkaidek, “Cilo Dağlarını televizyon ve internette görmüştüm. Herhangi Bir ahit bürümek için alçalma etmiştim ve yeryüzü böylelikle de gördüm. Bunun verdiği varlık ve zevki hiçbir şeye değiştirmem. Yiğit Dağlarına benziyor gördüğüm kadarıyla. Bu majör manzarayı yolmak amacıyla herkesi buraya çağırma ediyorum. Ben gelirken Hakkari dağlarını gördüm çokça güzeldi. Herkesin buraları gezmesini referans ediyorum. Özellikle gökçe yazın gelmeyi çok istiyorum buraların yeşil olduğu ahit. Eminim kıştan daha güzeldir ve henüz gür görünüyordur. Çok iyice aynı şehir gezmesi rahat seçme yere gidebiliyoruz. Haddinden Fazla farklı kültürle karşılaştık buranın kültürü bize andıran yabancılık çekmedik. Şehri gezdik, lokal yemekleri ile tanıştık çok sevdik. Gelirken Filistinden baş örtüsü ve tatlı getirdik hediye kendisine. Ayrıca buranın yemekleri damak tadımıza çok uygun on paralık yabancılık çekmedik. Özellikle buranın çayını haddinden fazla beğendik dönerken birlikte yanımıza almayı düşünüyoruz” dedi.

Yüksekova’bile mihman ettikleri üzere çokça bahtiyar oldukları tamlayan İslam Gürdal, “2022 Temmuz ayında Balkı Dağına gerçekleştirmiş olduğumuz tırmanışta tanıştık kendileri ile orada tanıştık. Orada kendilerine bölgemiz ile ilgili bilgelik verdik ve bölgemize ilgili tabiat videoları izlettik. Haddinden Fazla beğendiler ve ülfet edeceklerini dile getirdiler. Demincek üstelik kendileri Yüksekova’dalar. Cilo ve Reşko dağlarını ovaya gelerek uzaktan bile olsa gösterdik. Geldikleri amacıyla haddinden fazla teşekkür ediyorum. Dışardan misafirlerimiz üzere kapımız sonuna kadar açıktır” İfadelerini kullandı.

Share: