Familya Dişçilik modeli Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak

Eskişehir, Karabük ve Kırşehir’de tayyareci uygulaması yapılan “Eş Diş Hekimliği” modeli, altyapı çalışmalarının tamamlanmasının arkası sıra 2023 yılı içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirilecek.

AA muhabirinin, 21-27 Teşrinisani Topluluk Ağız ve Diş Sağlığı Haftası nedeniyle Afiyet Bakanlığından edindiği bilgiye bakarak, diş ve dişeti hastalıkları önlenebilir sağlık sorunları beyninde düzlük alıyor.

Uç ve diş sağlığı üzerine toplumun bilinçlendirilmesiyle bireylerin çok süfli yaşlardan itibaren gaga ve diş bakımını alışkanlık haline getirmesini icat etmek, zinde bir sosyete oluşturabilmek üzere atılacak arz koca girişim adına gösteriliyor.

Havari kenar ve diş sağlığı uygulamaları, kenar sağlığının korunmasının temelini oluşturuyor. Bu şekilde, ağız ve diş sağlığı sorunlarının er teşhis edilmesi, ilerlemesinin önlenmesi veya er aşamada otama şansı yakalanabiliyor.

Türkiye’de 2002 sonrası gerçekleştirilen Sağlıkta Transformasyon Programı ile alelhusus kavşak ve diş sağlığı alanında iri yatırımlar yapılarak, bu alanda tedavi edici hizmetlere erişilebilirlik artırıldı. Apotr ağız ve diş sağlığı hizmetleri üstüne de hayata geçirilen takatli haddinden fazla proje ile diş sağlığı üstüne farkındalık oluşturuldu.

“Koruyucu kenar ve diş sağlığı çalışmaları kâin sisteme bütünleşmiş”

Bakanlıkça hesaplı icraat kapsamında, okullarda öğrenci, hoca ve velilere müteveccih farkındalık eğitimleri, uç diş muayeneleri, yılda iki kez florürlü vernik uygulaması ve öğrencilere diş macunu-diş fırçası dağıtımının yapıldığı Yardımcı Munsap ve Diş Sağlığı Programı (KADS) bitmeme ediyor.

2022 yılında Eskişehir, Karabük ve Kırşehir’de pilot uygulaması başlatılan Aile Diş Hekimliği modeli ise hele 0-12 gözyaşı grubu çocukların kavşak ve diş sağlığı durumlarının araç altına alındığı, gerekli değerlendirmeler yapılarak yardımcı tedavilerin uygulandığı, ağır ezgi izlem ve kontrolünün sağlandığı bire bir sistem kendisine sürdürülüyor.

Yeni modelle gelişigüzel bitmeme eden tedavi edici kenar ve diş sağlığı hizmetlerinin beraberinde özellikle kollar amacıyla ehemmiyet haiz “yardımcı kenar ve diş sağlığı” çalışmaları bulunan sisteme entegre edildi. Bu kapsamda, bu konudaki hizmetlere erişimin kolaylaştırılması ve 0-12 yaş aralığındaki birlik çocukların eğlenceli diş kontrollerinin yapılması cins ağıl getirildi.

“Randevular, MHRS üzerinden alınabilecek”

Sülale Diş Hekimliği modeli, icap tedavi kapsamı, lüzumlu atıf zincirinin sağlanmış olması ve kurumlar arası koordinasyonu, gerekse vukuf sistemleri altyapısı ve taharri mekanizmaları ile dünyadaki analog uygulamalara denk teşkil ediyor.

Sosyal izzet politikasını pekiştiren muhteşem tıpkısı girişim olan Familya Dişçilik modelinin, 2023 yılı içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

Modelin, Türkiye genelinde yaygınlaştırılması için altyapı çalışmalarının tamamlanması sonrasında, randevular Merkezi Hekim Termin Sistemi (MHRS) üzerinden alınabilecek.

Sistemle ayrıca ebeveynler, 0-12 gözyaşı arası çocuklarının parçalanmamış kenar ve diş sağlığı tarama sonuçları ve strateji randevularını e-Bilek Damarı üzerinden görüntüleyebilecek. Bu sayede çocuklarda oluşabilecek diş problemleri erken dönemde otama edilebilecek.

Share: