Fahiş karşılık artışı zımnında sanayici sigorta yaptırmıyor

Sigorta şirketlerinin, fahiş oranda küsurat hasar maliyetleri zımnında poliçe kesmekten imtina etmeye başladıkları belirtiliyor.

Antalya Kombinasyon Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Büyük Ilkbahar, yaptığı açıklamada, ekincilik, tezek, mobilya, soğuk gelgel deposu, plastik, kimya, kafasız dönüşüm ve boya sektörlerinde istihsal fail fabrikaların balaban ayrımsız bölümünün sigorta üstüne ağırbaşlılık yaşadığını belirtti.

Sigorta şirketlerinin kalan maliyetler dolayısıyla poliçe kesmekten ihtiraz etmeye başladığını aktaran Bahar, şunları kaydetti:

“Sigorta şirketleri riskli olarak nitelendirdikleri sektörlerde üretim eden tesisleri hiç görmeden, yerinde düşünmeden, risk analizi de yapmadan başvurularını ret ediyor. Yılların emeği ile kurulmuş, yüzlerce kişiye istihdam sağlayıcı, kent ve mutluluk ekonomisine melfuf ayar üreten tesisler, beklenir bire bir coşkunluk ve doğal afet sonucunda namevcut olup gitme tehlikesi ile yüz yüze.”

Baharat, sigortacılık sektörünün profesyonelleşmesi, sigorta acenteleri tarafından mutlak bir patika odası kurulması ve faaliyetlerin bölüm marifetiyle gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ilkbahar, şu değerlendirmede bulundu:

“Acenteler tarafından kurulacak bağımsız çığır odası, yaşadığımız sorunların çözüme kavuşmasından tutun dahi ilişik yasa ve mevzuatların makul çıkmasından sektörün gerektiği gibi kumar edilmesine, kamuoyunun bilinçlendirilmesi üzere eğitim ve farkındalık çalışmalarından, acentelerin denetlenmesine büyüklüğünde birçok nazik noktada çözüm odaklı faaliyetlerde bulunup hem sektörün hem dahi büyüklük ekonomisinin güçlenmesine vesile olacaktır.”

Ray Sigorta’nın sülale yüzdelik 65 düştü

 

SEDDK gidiş geliş sigortası için bakir misil haritası çizdi

 

Kavcıoğlu’ndan stokçuluk açıklaması: Sanayicileri suçlamadım

 

Share: