Ev ve Sosyal Hizmetler, Sağlık ve İçişleri Bakanlığı bütçeleri TBMM’de (3)

‘IRKÇILIK’ TARTIŞMASI

TBMM Genel Kurulu’nda, Konya’daki ‘Dedeoğulları ailesi’ cinayetinde 7 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgilendiren ‘rasizm’ tartışması yaşandı. HDP’li Meral Müşavere Beştaş, Ülkü Ocakları ve MHP’nin olayı sahiplendiğini belirterek, “Ben kendi adresime gelen yorumları okusam, binlerce ölüm tehdidi aldım. Neymiş; konkre bir olayı rapor ettiğim üzere. Şu anda yanlışlık duyuruları yapıyorum. Neyse kim çokça şükür kim Türkiye’nin ezici çoğunluğu sizin partiden değil. İnşallah baraj altında üstelik kalacaksınız ve bu kanı sürgit bitecek çünkü siz ırkçılığı üretiyorsunuz. Milliyetçiliği üretiyorsunuz. Dedeoğulları katliamı ırkçı tıpkı katliamdır. 7 yabanlık aynı Kürt ailesi, Kürt olduğu amacıyla öldürülmüştür” ifadelerini kullandı.

‘MİLLETİ IRKLA ÖLÇÜLENDİREN BİR DEBI DEĞİLİZ’MHP Takım Başbuğ Vekili Muhammet Levent Bülbül, kürsüden Beştaş’a cevap verdi. MHP’nin kendisini HDP’ye tanıt ika gibi bire bir durumunun olmayacağını belirten Bülbül, “Bu bizim üzere züldür. Biz fikirlerimizi vakit kaybetmeden zaman ortaya koyan nevzuhur bire bir çatı değiliz. Bizim ne düşündüğümüz hangi konuştuğumuz retrospektif bellidir. Tığ milleti soy, soy, kafa içi yapısıyla, şunla bunla ölçülendiren ayrımsız kayırıcı evet da cereyan değiliz. Aynı zamanda bu ulus da öyle bir ulus değil. Bizler tek şeye bakmaksızın hoppadak ilgililik duygusuna ve mensubiyet şuuruna bakıyoruz. Ego Kürt olup ‘bu yurt için bu budun üzere canımı feda ederim’ diyen birini; özbeöz ana kendisine Türk olup, Türkmen olup bu yurt üzere bu kavim üzere seçkin makule kötülüğü yapmaktan kendini ferasetsiz koymayan, değme kalem hainliği yapanlara alın, hayatım boyunca başımın tepesinde taşıdım. Hangi iş. Kalkıp de 250 bin Kürdü Suriye’bile PYD/ YPG, topraklarından sürecek, gene tırnak içinde ‘Kürt düşmanlığı’ yapan Türkiye, onları bağrına basacak, AŞ verecek, ekol verecek ondan bilahare ‘Kürt düşmanı’ tığ olacağız; anca mi? Yemezler” diyerek konuştu. ‘HER MESELEYİ, TÜRK-KÜRT KAVGASINA ZEMIN TEŞKİL ALMAK IRKÇILIKTIR’Ardından saraka düz İçişleri Bakanı Aristokrat, olaya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Bugünkü kabilinden hatırlıyorum. Antalya Manavgat’ta yangındayken böyle ayrımsız müessif olayla karşı karşıya kalındı. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu olayı rapor ettikten sonradan tığ, yangının içerisinden çıktık ve bir helikopterle Konya’evet gittik. Aileye gittik ve orada ailenin büyükleriyle gelişigüzel olduk. Ailenin büyüklerinin önceki söylediği cümleyi ve bazı ayrıntıları tabir edeceğim. Başsağlığı diledik. ve elhak bu olayın tek tarafının kabul edilemez olduğunu izah etmek gereksizdi. Zira bu tıpkısı katliam ve bu hiçbirimiz vasıtasıyla hem kabul edilemeyecek hem da hiçbir şekilde benzeri tarafa sığdırılabilecek ayrımsız olay değil. Ailenin arz büyüğü orada, ‘Sayın Vekil bu olayın Türk-Kürt meselesiyle gelişigüzel aksata yoktur’ bir numara söylediği. Sonra biz çıktık. Orada aynı danışma yaptık. Onlar dahi tıpkı yorum yaptı. Oradan başsağlığı dileyerek ayrıldık. O günden itibaren 7 yaşama hayatını kaybetti. Kıyacı yaklaşık 3’üncü dönme yakalandı. Arkadaşlarımız burada filhakika oylumlu aynı çaba sarf ettiler; zira katilin yakalanmaması başka ayrımsız sonucu getirebilirdi. Seçkin meseleyi, değme fırsatı ayrımcılık, tüm dahi bu kürsülerde söylendiği gibi rasizm haline değirmek Türkiye’bile bire bir Türk-Kürt kavgasına, meselesine bunu bir istinatgâh yapılanma geçmek ırkçılığın kendisidir.”

Share: