Euro 18 TL’yi aştı

Yükseliş eğilimini sürdüren dolar/TL bu sabah 17.57 bölgesini sınav ederek, yılın zirvesini yenilemiş oldu. TL’nin April başından beri değer kaybı yüzdelik 15, yılbaşından beri kaybı ise yüzde 25’e nail durumda. Perşembe haset Avrupa Hat Bankası’ndan 50 baz puan faiz artırımı geleceği fiyatlara girmeye başladı. Parite 1.02’nin üstüne çıkarken, Euro/TL ise 18’i aştı.

Piyasalar bire bir yandan büyük göstergeleri yorumlamaya çalışırken, farklı yandan minval bankalarının mal politikalarını izliyor. ABD’birlikte açıklayan şirketlerin finansal sonuçları ve ati yıla ilişik beklentilerin düşürülmesi sakinlik endişelerini tekrar gündeme getirirken, global piyasalarda elinin körü tıpkı tempo çalışkan.

17.601 direncine ilgi calip İnfo Yatırım’ın paylaştığı ortalık notu şöyle: ABD’bile tahaccüm verisinin daralmaya işaret etmesi arkası sıra, açıklayan faziletli pahalılık verileri ile sükûnet endişeleri artarak devam ederken gösterişli seslerle durgun şişkinlik söylemleri üstelik geliyor. Burada riskli varlıklardan çıkışın hızlanması sonrasında dolara olan talebin artması ile dolar endeksi 109,3’lü seviyeleri sınav ederken, gelişmekte olan ülkelerin mülk birimleri ayar kaybediyor. Sene başından itibaren baktığımızda mikro içi dinamiklerin da etkisi ile TL henüz aşkın olumsuz ayrışıyor.

Büyük ekonomilerdeki belirsizlikler, efdal enflasyon, CDS’lerdeki yükseliş ve dolar endeksinin yukarı cepheli seyri ile dolar/TL 20 Aralık’tan bu yana ki sunu efdal seviyesi olan 17,57’yi test etti. Az içi piyasalar Perşembe günkü TCMB ve ECB getiri kararlarına odaklandı.

Gram altında zait tempo

 

Gelişmemiş vadeli aut takanak stoku yüzde 10,6 arttı

 

Share: