Eşinin hatırası otomobili 36 sene garajda sakladı

Artvin’üstelik eşinin hatırası otomobili 36 yıl garajda hafi markajcı eş, öğün çalışmasında da otomobilin garajdan çıkmasına müsaade vermedi. Sefer seviyesinin 2 metre altında kalan otomobil görenleri şaşırtıyor.

Artvin’da 4 yıl önceki hayatını kaybeden Fediye Köksal, eşinin hatırası otomobili 36 sene evinin canip tarafında bulunan garajda kilitli tuttu. Fediye Köksal, 1986 yılında hayatını kaybeden eşi Zülküf Köksal’ın gözü kabil baktığı 1976 misal Renault bellik otomobili eşinin ölümünün ardından garajdan çıkmasına tek şekilde cevaz vermedi. Gitgide öğün yükselince makine yolun 2 metre altında kaldı. Buna karşın otomobilin çıkmasına cevaz vermeyen Köksal, eşinin sonuç hatırası olan otomobili 36 yıl bu şekilde korudu.

Otomobili dedelerinin hatırası yerine korumayı planlıyorlar

Fediye Köksal’ın hayatını kaybetmesiyle yakınları otomobili ajanda namına korumayı planlıyor. Görenler otomobilin yolun altına elbet indiğini zül ederken, otomobilin hikayesi duygulandırıyor. Merkeze vabeste Dere Mahallesi Ömer Çavuş Sokak’ta kâin 1976 bir ve 65 bin kilometredeki otomobili Zülküf Köksal’ın yemeden içmeden 10 yıl kullanma imkanı bulduğu dahi öğrenildi. Zülküf Köksal 1986 yılında yeğeninin düğünde geçirdiği kalp aksesi zımnında hayatını kaybedince o günden bilahare otomobil garajdan çıkartılmadı. Zülküf Köksal’ın yeğeni Yaşar ve eşi Kemal Akış yıllar sonra garajın kapılarını açınca sakat eyyam yeniden namahrem edildi.

Yaşar Akış, “Amcam arabasına çok düşkündü. İyi bir şofördü. Buradan geçe bilcümle duygulanıyorum. Iyicene bire bir düğünde hayatını kaybetti. Arabaya dokununca o eyyam hafızamda gene canlandı. Küçükken amcam bizi arabasıyla gezdirirdi. Bu garaj, bu makine amcamın hatırası adına burada kalacak” dedi.

Eksiksizlik Akın ise, “Zülküf amcamızın çocuğu yoktu, makine yeğenlerine kaldı. Ancak yeğenleri de mirasını alalım, bölelim diye niteleyerek hiç uğraşmadı. Makine senelerce burada bu şekilde kaldı” diye niteleyerek konuştu.

Torunu Ulvi Haydar ise, “Ego dedemi tek göremedim. Bu arabayı burada görünce sordum elbette mevrut bu araba buraya diye, vaktiyle makine buraya park edilmiş, babaannem on paralık kimsenin kullanmasına müsaade vermemiş. On Paralık kimesne dokunmayacak demiş, araba orada eksik. Misil yapılacak demişler, arabayı kaldırın demişler, babaannem müsaade vermemiş, kalsın burada demiş” ifadelerini kullandı. – ARTVİNShare: