Erzurumlu Ayşe öğretmen Atlı Okçuluk Türkiye Şampiyonası finaline gümüşgöz hazırlanıyor

Erzurumlu sarıklı Ayşe Melek Okuyucu, Atlı Okçuluk Türkiye Şampiyonası finalinde rakiplerini geride bırakarak hem madalya almayı hem dahi milli takıma seçilmeyi hedefliyor.

Bala yaşlarda atlara demet duyan ve bunu tutkuya dönüştüren 41 yaşındaki dershane öğretmeni Kari, Erzurum’bile kurduğu Kızılelma Anadan Görme Sporları Süvari Okçuluk Kulübünde tıpkısı zamanda anadan görme Türk sporlarını yaşatmanın uğraşını veriyor.

Eski milli judocu olan Okur, koca ve kadınların bir kategoride yarıştığı nadir spor dallarından süvari okçuluktaki başarısıyla bile adından meze ettiriyor.

Daha geçmiş katıldığı şampiyonalarda kadınlarda Türkiye birinciliği, muhtelit sıralamalarında ise ilk 10’a duhul başarısı gösteren Okur, 9-21 Eylül beyninde Afyonkarahisar ve Kayseri’dahi iki ayaklı düzenlenecek Türkiye şampiyonası finallerine mıhsıçtı hazırlanıyor.

At üzerinde ve yerde günde koşa antrenmanla organizasyona hazırlanan Okuyucu, şampiyonada bir numara olmayı ve milli takıma seçilmeyi amaçlıyor.

Öğretmen Kari, AA muhabirine, “Boksör” adlı atıyla günde çift idman yaptığını söyledi.

“Türkiye’nin sunu ferah 40 okçusu ile düet finalde yarışacağız”

Madalya kazanıp milli takıma görülmek istediğini tabir eden Kari, “Ülkemizi ve ay küşade aldatma bayrağımızı judo branşında olduğu kabil süvari okçulukta üstelik teşhir etmek istiyorum.” dedi.

Yakın zamanda dünyaevine girdiğinden bahseden Okur, şöyle konuştu:

“Ahzüita günü düğünüm yapıldı amma ben salı haset atın üzerindeydim. Eşim birlikte bunu iyi olsun tatlılıkla karşılıyor. Siz oku yayı tıpkı dönme bırakırsanız, o sizi 10 dönüş bırakır. Bu yarışmalar birlikte bizim için hoşur çok balaban. O yüzden az buçuk balayı sürecimizi aksattık ve antrparantez balayımız atın sırtında geçiyor. Türkiye Şampiyonası önce yarışmalarında kararlayarak 350 büyüklüğünde sportmen ile biz bu startı aldık. Rastgele yarışmada yüzde 30-50 civarında sportmen elendi. Şu an Türkiye’nin sunu dolgunca 40 okçusu ile düet finalde yarışacağız ve bunlar arasından milli mızıka seçilmesi olacak. Yarışmada, karı koca anlaşılmaz 40 yaşama var. Bu suret içerisinde 4 bayanız ve 36 erkek sporcu ile yarışacağız. Tabii bu bile Türk kadını yerine onur donör tıpkı ebat.”

Kadınlar yerine kendilerinden güvenli olduklarını anlatan Okur, başarı üzere elinden geleni yapacağını dile getirdi.

Share: