Erdoğan’ın NATO resti dünyada yankı buldu! İsveç umudunu

Aşırı sağcı siyasi Rasmus Paludan’ın Türk Elçiliği önünde Kur’an yakmasına cevaz verilmesinin yankıları sürüyor. NATO üyeliği amacıyla Türkiye’nin kapısını kostik İsveç’te yaşanan skandala sunu kaba aksülamel Reisicumhur Erdoğan’dan geldi.

ERDOĞAN: FARKLI BİR KAYGI VERDİĞİMİZ ZAMAN İSVEÇ YEPYENI OLACAK

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreçlerine değinen Erdoğan şu ifadeleri kullandı; “Şayet bu teröristleri bize iade etmezseniz 120 şahsiyet tıpkı çizgilik verdik kusura bakmayın ve bittabi bunlar o dönüş zaman bizimle kendilerine bakarak bulunmayan temel değişikliği yaptık, namevcut şurası yaptık, yok bunu yaptık kendilerine bakarak numara geçiyorlar. Bunlar Türkiye’yi tanıyamadılar. Zannediyorlar ki yani 20 sene, 30 yıl, 40 sene önceki Türkiye bugünkü Türkiye değil. Biz gerekince Finlandiya ile ilişik farklı bir tasa verdiğimiz ant İsveç yadirgatici olacak.”

“FİNLANDİYA’NIN NATO’YA KATILMASINI KABUL EDEBİLİR AMA İSVEÇ KATILAMAYACAK”

Erdoğan’ın sözleri arsıulusal Marifet ajansları yoluyla ‘acil’ kodu ile her an abonelerine servis edilirken mukavemetli haddinden fazla gazetede bir numara manşet oldu. “Erdoğan, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini engelleyebileceğini söyledi” başlığı ile sâdır BBC, haberinde “Erdoğan, Ankara’nın Finlandiya’nın NATO’ya katılmasını kabul edebileceğini fakat İsveç’in katılamayacağını öne sürdü” ifadesine düzlük verdi.

İNGİLİZLER ERDOĞAN’IN ÇIKIŞINI MANŞETTEN GÖRDÜ

İngiliz Guardian gazetesi “Erdoğan, Türkiye’nin İsveç olmadan Finlandiya’yı NATO’ya kabul edebileceğini söyledi” dedi. Desise Jazeera “Erdoğan, Türkiye’nin Finlandiya’yı NATO’ya akseptans edebileceğini ancak İsveç’i engelleyebileceğini söyledi” başlığı ile okurlarının karşısına daha çok.

DÜNYADA BİRİNCİ KOLLUK: İSVEÇ’E ALIŞILMADIK

LA Times, Erdoğan’ın Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladığı senaryonun İsveç’e alişilmadik olacağını yazdı. Independent “Erdoğan, Finlandiya’nın NATO hedefini onaylayabilir, İsveç’i ‘alişilmamiş’ edebilir” başlığı ile okurlarının karşısına imdi. Hindistan merkezli NDTV “Türkiye Finlandiya’yı NATO’ya Kabul Edebilir, Amma İsveç Olmadan” dedi.

CBC, Erdoğan’ın “Finlandiya ile ilgilendiren değişik tıpkısı fikir verdiğimizde İsveç yadirgatici olacak” sözünü öne çıkardı. Bloomberg ise bu gelişmeyi “Türkiye, Finlandiya’nın NATO Üyelik Teklifini Destekleyebilir, İsveç’i Reddedebilir” başlığı ile okurlarına duyurdu. İsveç merkezli Expressen, “Türkiye, Finlandiya’nın NATO başvurusunu onaylayabilir” antetli haberinde Erdoğan’ın sözlerine açık düz ayırdı.

TRUMP’IN ESKİ DANIŞMANI, TÜRKİYE’Yİ GAYE ALDI

Aynı gazete “Trump’ın bozuk danışmanı John Bolton: Türkiye NATO’dan çıkarılmalı” başlıklı tıpkı fen üstelik yayınladı. söz konusu haberde şu ifadelere kayran verildi; ” Donald Trump’ın bozuk danışmanı John Bolton, Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması gerektiğine inanıyor ve ülkenin İsveç’e ve Finlandiya’nın NATO uygulamalarına yönelik tutumuna belen ediyor.”

Aftonbladet “Türkiye, Finlandiya’yı NATO’ya akseptans etmeye hazır” başlığını tercih ederken tıpkısı bambaşka İsveç gazetesi Dagens Nyheter Erdoğan’ın Finlandiya’ya yeşil çırağ yakabileceğinin sinyalini verdiğini yazdı. Svenska Dagbladet “Erdoğan: Türkiye NATO’da Finlandiya’ya evet diyebilir” başlığı ile artık.

Share: