Elazığlı Esnaftan İllerin Tanıtım Günlerinin Kısıtlanmasına Aksülamel

Elazığlı esnaf, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’a sıkıntılarını anlatırken; illerin tanıtım günlerinin İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yasaklanmasına tepki gösterdi. Tarihi Ilişkin Çarşı Esnaf Derneği Başkanı Hâkim Ferman, “Şehremaneti Başkanımız değil amma valiliğimize 4 nöbet toplum örgütü kendisine mülakat talebimiz olmasına rağmen makama çağrılmadık” diye Erol’a ilgisinden etraf teşekkür etti.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ’dahi esnaf ile bire bir araya geldi. Elazığlı esnaf Cihan Sesli, eski yıllarda düzenledikleri tanıtım günleri etkinlikleriyle yer sarsıntısı ve pandemi nedeniyle oluşan yaralarını sardıklarını, ancak bu sene İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle tanıtım günleri adı altındaki etkinliklerin yasaklandığını söyledi. Lansman günlerinin Elazığ’ın tanıtımı ve esnafın hareket yapması amacıyla haddinden fazla mehabetli olduğuna ilgi calip Ünlü, şunları söyledi:

“81 ilde, hassaten ilgi ederseniz son zamanlarda Eskişehir’deki dinleti projelerin iptali yahut bile yayınlanan İçişleri’nin genelgesinde toplumun dolgun aynı şekilde, artık bilinçli mi şuursuz mi elbette kulislerden aldığımız duyum; topluluklar yasaklanmaya başlandı.  Bu hangi kadar etik bilimi tartışılır. Bu sebeple bile gelen talimatlarda valiliklere 81 ilin valiliklerine iletilen direktiflerde ‘tanıtım günleri’ başlığı altında buranın altını al kalemle çiziyorum. Alelhusus CHP’li belediyelerin olduğu noktalarda; Maltepe Sahili, Yenikapı periferi veyahut dahi Ankara’dahi Atatürk Kültür Sarayı olsun, bu tuhaf noktalarda mahsus girişimler, engellemeler var. Bu siyasi mi başka tıpkısı şey mi bilmiyorum. Biz dahi bu topun içine girdik. Öyle aynı döneme balya geldik, seçme var sanırım kontrollü tıpkı şekilde hükümet yetişmek istiyor. Amma biz bunu aştık. Elazığ ‘tanıtım günleri’ başlığı altında değil dahi Elazığ Dernekevi Mahsulat Fuarı başlığıyla ilerleyeceğiz.

“KÖFTEMİZ İÇİN KUYRUK OLUŞTU”

Güzeşte yıl Maltepe’üstelik son yılların rekorunu kırdık amma Hatay’ı geçemedik. Tığ 44 bin kişiyi ağırladık. Geçen sene turnikelerden 44 bin gönül geçti Hatay’dan. Bilahare ikinci olduk. Maltepe sahilinde açıklık ayında da son dönem yağmur yediğimiz halde sadece salçalı köftemiz amacıyla de 100 metre kuyruklar oluştu. Gene İzmir’dahi eksiksiz illeri solladık. Bu hepimizin başarısı. İzmir’üstelik üstelik 63 bin kişiyi ağırladık. Bu üstelik haddinden fazla kırıcı bir misil. Tabii bir vakitler Elazığ’dan yedi tırla çıkıyorduk, 10 tırla çıkıyorduk. 10 cevelan gitse yedi tır kalın kafalı geliyordu, esnaf malını satamıyordu. Çünkü ecnebi organizatörler işin içindeydi. Ayrımsız Karadenizli Elazığ günlerini planlıyordu. Aynı Elazığlı gidip de Trabzon’da planlaması kadar benzeri husus. Tabii tığ bunu kestik. Çıktı bulunmayan ve başarı meydana imdi.”

“BU DURUMA BİR YÖNTEM BULACAĞIZ”

Tanıtım günlerinin ayrımsız partinin etkinliği olmadığını tamlayan Gürsel Erol, şunları söyledi:

“Eş değerlerde buluşabilmeliyiz. Bunu ne anlatıyorum şu Elazığ tanıtım günleri fuarında bizim eş değerlerde buluşabilmemizin bire bir şeyi olmalı. Burada tıpkısı partinin etkinliği, benzeri siyasi beyin, siyasi kazanç, siyasi ayrımcılık adına bu şehrin tanıtımı. Yani bu şehrin tanıtımı ile ilgili A Fırka B Partisi olur. Ben bunu ilimizin valisi ile görüşeceğim. İlimizin valisinin azamet adamlığı geleneği var. Bunu şüphesiz formül edebiliriz, ne yapabiliriz? İlimizin valisinden bile bunu kâm edeceğim. Şehremaneti başkanımız de bu konularda esasta serencam mertebe mesul ve lojik davranan birisiydi bugüne kadar. Bütün fuarlara katılan ve destek veren bir arkadaşımızdı, uray başkanımızla bile görüşeceğim. AK Partili gayrı 4 milletvekili arkadaşımıza üstelik görüşeceğiz. Bu sorunun çözümü ile ilişkin esnafa zahir yardım elbette bindi verebiliriz? Alay Malay ne yapabiliriz? Yani bizim şayet bu etkinliklere gelmemizden arkadaşlar rahatsız ediyorsa biz gelmeyiz, çiçek göndeririz. Majör olan esnafımızın oradaki bu işlerle beklentileri karşılayabilmek, sizi oralarda yer dolgunca şekilde misafir edebilmek, ağırlayabilmek. Gayrı saylav arkadaşlarımız bu işe bindi ödeme düşüncesinde değilse sizler bize belediyelerinizin imkanlarını Ankara, İstanbul, İzmir belediyeleri imkanı sunarak bu işi yaparız diyorsanız ego burada hep imkanları sizin amacıyla seferber ederim. Kâfi ki Elazığ’a ayrımsız katkımız olsun, bir desteğimiz olsun. Sizlerin da bizi uyarabileceği bindi isteyebilecek konular varsa sizi dinleriz.”

“DÜRÜST PARTİ AKADEMİ MEZUNUYUM AMMA NAZIMIZ SİZE GEÇTİ”

Gürsel Erol’a teşekkür fail Elazığ yerel ürünlerinin merkezi muazzez Tarihi Ilişkin Çarşı Esnaf Derneği Başkanı Yargıç Ferman, “Uray Başkanımız değil amma valiliğimize 4 öğün cemiyet yerine mülakat talebimiz olmasına rağmen makama çağrılmadık. Bire Bir sitemimiz ona. İkinci sitemimiz birlikte siyasilerin bazı esnaflarla sorunlu olması. Cenabıhak razı olsun. Bu güruh dış elan önceki 5-6 konuda sizin aracılığınızla, sayenizde çözdük. Ben Dürüst Öğür siyaset yüksekokul mezunu adına biri yerine esasen nazımızın geçtiği dirilik siz oldunuz” dedi.Share: