Elazığ’da üretilen sazan yavruları 101 akarsu kaynağına bırakıldı

Keban ilçesinde ululuk yoluyla üretilen tahminî 19 milyon sazan bala su, Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van, Hakkari ve Malatya’daki 101 su kaynağına bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Keban Su Ürünleri Üretim Tesisi’nde düzenlenen balıklandırma töreninde, ülkenin ehil olduğu su kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanımı açısından balıklandırılmasına balaban önem verdiklerini, ülkedeki deniz, göl, gölet ve akarsularda ayrımlı türde balıklar bulunduğunu söyledi.

Yılmayan, Türkiye’nin çevresindeki denizlerde 550 ve çöz sularda 380 zümre olduğunu, kestirmece 100 türün dahi ticaretinin yapıldığını anlatım ederek, “Nezaret adına balıkçılarımızı desteklemeye çalışıyoruz. Balıkçılarımıza son 20 yılda 10,2 bilyon liralık Türkiye genelinde ÖTV’siz süt desteklemesi yaptık. Benzeri şekilde Türkiye’üstelik yetiştiricilik fail üreticililerimize 7,2 milyar liralık ve değişik desteklerle beraber serencam 20 yıl içerisinde 18,2 milyar liralık bindi verdik.” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman de Türkiye’nin, akarsu kaynakları itibarıyla birlikte çok nazik imkanlara eş olduğunu belirterek, Keban Su Ürünleri Üretim Tesisi’nde üretilen 19 milyon sazan yavrusunu sadece Elazığ değil, bitişik 11 ile üstelik dağıtmaya başladıklarını belirtti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Yüce Kılıç ise Keban Baraj Gölü’nden azami düzeyde müstefit olmak istediklerini dile getirerek, balıkçıları katmak için mülk ve bölgedeki akarsu kaynaklarını balıklandıracaklarını tabir etti.

Tığ, 14-15 Kasım’dahi Keban Barajı’nda sportif tertip balıkçılığı kapsamında turna balıkçılığına yönelik aktiflik yapılacağını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Selami Entelektüel, okuduğu duanın peşi sıra 101 su kaynağına bırakılan balıkların artağanlık getirmesi temennisinde bulundu.

Törende daha sonraları simgesel adına 10 bin sazan yavrusu Keban Barajı’na bırakıldı.

Vali Toraman, törene katılan çocuklara akvaryum içerisinde bala balık verdi. Balık adamlar göle bırakılan balıklar için Keban Baraj Gölü’nde “Evinize okşayıcı geldiniz” yazılı ası açtı.

Törene, Keban Kaymakamı Hasan Akbulut, İl Uyanık Komutanı Kıdemli Miralay Garaz Evren, İl Emniyet Müdürü Devlet Hâkim, Keban Belediye Başbuğ Vekili Osman Erdoğan üstelik katıldı.

Share: