Elazığ’da “Gıdanı Koru Mutfak Atölyesi” etkinliği düzenlendi

Elazığ’de Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Uluslar Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) hisse senedi birliğiyle yürütülen “Gıdanı Koru, Sofrana Ehil Çık” kampanyası kapsamında “Gıdanı Koru Aş Damı Atölyesi” etkinliği yapıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün sülale sahipliğinde kentteki ayrımsız otelde gerçekleştirilen etkinlikte katılımcılar önder Müştak Uludağ eşliğinde israfa karşı farkındalık ihdas etmek amacıyla atılan sebze kabuklarının suyuyla risotto hazırladı.

Etkinlikte mütekellim ?Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Aut ilgiler Umum Müdür Yardımcısı Ahmet Yanardağ Güngören, dünyada üretilen gıdanın üçte birinin evet kaybedildiğini evet üstelik israf edildiğini söyledi.

Azık üretimindeki kayıpla enerji, düzentileme, arazi ve suyun üstelik savurganlık edildiğine dikkati çeken Güngören, şunları kaydetti:

“Milyonlarca dolar yatırım yapıyoruz, onlarca yıl süren akademik icraat sürdürüyoruz. Belki bir buğday çeşidinin üretiminde yüzdelik 5 oranında bire bir çoğalma sağlıyoruz ama bu besin müsriflik ve kayıplarıyla mücadelede insanlarımıza haddinden fazla cılız bir tutum değişikliği kazandırabilirsek bunun çok daha heybetli bir miktarını zayi ya birlikte israf olmaktan kurtarabilmek elimizde. Kestirmece iki sene süren tedbir çalışmasından sonraları 2020 yılının mayıs ayında pandemiye karşın tevessül verdik. Pandeminin bize verdiği imkanlar ölçüsünde ister ülkemizde gerekse mıntıka ülkelerinde besin zayi ve israfıyla mücadeleyi görev namına üstlendik ve halkımızın dahi desteğiyle bu konuda farkındalık oluşturacağız.”

“Akla Yatkın aynı şekilde tüketilmesi halinde herkese yetecek büyüklüğünde gıda var”

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Şanlı Tığ, seçme sabık yıl aceleten mütezayit dünya nüfusunun 2050 yılında 9,7 milyara çıkacağının öngörüldüğünü, bunun birlikte gıdaya olan ihtiyacı elan üstelik artıracağını belirtti.

Bakanlık aracılığıyla zirai üretimin artırılmasına müteveccih koskocaman çalışmalar yürütüldüğünü rapor eden Tığ, şunları söyledi:

“Akıllıcasına tıpkı şekilde tüketilmesi halinde herkese yetecek büyüklüğünde gıda var. Bunun amacıyla müsriflik etmemek geçişsiz. Ekincilik ve Orman Bakanlığı adına tarımsal üretimde akıbet 5 yılda küçükbaş hayvancılıkta 44 milyon 300 binden 57,5 milyona, büyükbaş hayvancılıkta 16 milyondan 18 milyona, kırmızı cilt üretiminde 1,1 milyon tondan 1,4 milyon tona, benzen üretiminde 20,7 milyon tondan 23,1 milyon tona, tavuk hitit üretiminde 2,1 milyon tondan 2,2 milyon tona, su ürünleri üretiminde 271 bin tondan 477 bin tona büyüklüğünde üretimimizi artırdık.”

Programda, SELIM Öğür Elazığ Mebus Sermin Balık üstelik danışma yaptı.

Etkinliğe, Elazığ Ilbay Yardımcısı Recep Tarih ile kamu kurumlarının temsilcileri katıldı.Share: