Ekin ve Turizm Bakanlığı iri zaferin destani öyküsünü sahneye taşıyor

Firez ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Balaban Taarruz destanının anlatıldığı, “Yengi Yolu 100. Yıl Epilog” projesini, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak ve İzmir’dahi sahneleyecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, Sunturlu Sanatlar Genel Müdürlüğünce, Başkumandanlık Meydan Muharebesi ve 30 Ağustos Utku’inin yıl dönümünde, 100 şahsiyet ekip ile hazırlanan “Yengi Yolu 100. Sene Epilog” projesi, 4 ilde seyirciyle buluşacak.

Zübeyde Hanım’ın, oğlu Mustafa Kemal Paşa’ya zaferle dönmesini istek ettiği akıbet sözünün sahneye taşınacağı gösteride, düşmana geçmiş kurşunu sıkarak kurtuluşun fitilini ateşleyen Hasan Tahsin’den başlayarak ay belirgin bayrağı göğe çeken kahramanların 9 Eylül’birlikte düşmanı denize döktüğü yetişkin zaferin öyküsü anlatılacak.

İzmir Şevket Türk Dünyası Raks ve Çalgı Aleti Topluluğunca gerçekleşecek gösterinin arkası sıra sanatçılar Fatih Erkoç ve Ahmet Yağmur, İzmir Kerem Senfoni Orkestrası eşliğinde, “30 Ağustos Hususi Konseri”nde ayrımsız sahneyi paylaşacak.

Nazik Hücum ve Başkumandanlık Vadi Muharebesinin 100’üncü yıl dönümü için Türk Gündüz Kurumunca şümullü bire bir belgelik çalışmasıyla hazırlanan, cephede ve alnaç gerisinde sürdürülen mücadeleye çırağ tutan “Milletin Azmi” belgeseli dahi gösterilerde izleyicilerle buluşturulacak.

Bir kısmı ilk kez makbul fotoğraf ve videoteyp görüntüleri eşliğinde Nazik Atak öncesi yapılan hazırlıkları, Türk kumanda heyetinin stratejik hamlelerini ve halkın mücadeleye katkılarını gözler önüne seren belgeselde, Türk taarruzu boyunca cephede yaşanan gelişmeler üç boyutlu haritalar üzerinden anlatılacak.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde ulaşılan şişman zaferin anlatılacağı “Yengi Yolu 100. Yıl Son Söz” gösterisi önce olarak Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde sahnelenecek.

Eserin eylem programı şöyle:

Afyonkarahisar-Şuhut ilçe stadyumu 25 Ağustos 2022 saat 21.30

Kütahya-Uray önü 27 Ağustos 2022 saat 21.30

Yardımcı-Atapark 28 Ağustos 2022 saat 21.30

İzmir- Gündoğdu Meydanı 30 Ağustos 2022 saat 20.15

Share: