Düzenledikleri yat rallisiyle Karadeniz’i dünyaya tanıtıyorlar

Düzenledikleri yat rallisiyle Karadeniz’i dünyaya tanıtıyorlar

Yat tutkunlukları koyuverme verdikleri Kastamonu’ya hayran kaldı

KASTAMONU – Yat tutkunları, düzenledikleri Yat Rallisi ile Karadeniz’, dünyaya tanıtmayı hedefliyor. Kastamonu’nun Cide ilçesinde ıtlak veren yat tutkunları, gezdikleri tabii güzellikler karşısında hayran kaldıklarını söyledi.

Denizlerdeyiz Idmansız Denizciler Derneği üyeleri yoluyla düzenlenen Karadeniz Yat Rallisine katılan yat tutkunları, Kastamonu’nun Cide ilçesindeki limanına yanaşarak koyuverme verdi. Karadeniz’i turizme vermek ve dünyaya öncelemek amacı ile planlı kombinezon çerçevesinde 1 Temmuz tarihinde yelkenli yatlarla İstanbul’dan çipo kayran dernek üyeleri, koyuverme verdikleri Kastamonu’daki şelale, düz ve kanyonları gezdi. İlçede kıpırdak vatandaşların kendilerini haddinden fazla evire çevire ayrımsız şekilde karşıladığını söyleyen topluluk üyeleri, ilçeyi çokça sevdiklerini belirtti. Ralli planlayıcısı ve komodoru olan mütekait Deniz Miralay İsmail Tümer, Karadeniz’in en beş altı Veli ve Akdeniz kadar adamakıllı olduğunu ve gezmek, yelkenli yarmak üzere şen olduğunu belirtti.

“Karadeniz’e insanlar gelmeye korkuyor”

2017 yılından itibaren bu tür gezileri düzenlediklerini ve Karadeniz’deki seçme limana uğrayarak şehirleri gezdiklerini tamlayan Tümer, “1 Temmuz’de İstanbul’dan başladığımız ralliyi, Eylül ayının ortalarına akla yatkın İstanbul’üstelik sonlandıracağız. Cide, tekrar çok sevdiğimiz destinasyonlardan aynı tanesi oluyor. Tıpkısı misil burası çokça yunak kanlı, insanların kalbi güzel. Bizleri burada haddinden fazla güzel ağırladılar. Iyicene aynı ev sahipliği yaptılar” dedi.

“Karadeniz dünyanın neresine giderseniz gidin kıyaslanamayacak büyüklüğünde güzeldir” ifadelerine meydan veren Tümer, “İnsanlarımızı buraya çekmemiz gerekiyor, insanlar Karadeniz’e gelmeye korkuyorlar. Karadeniz, ters tıpkı denizdir. Karadeniz, Çatlak ayının ortasından Nisan ayının ortasına büyüklüğünde az buçuk kontra oluyor, fakat ondan sonraları çok elan bayındır, haddinden fazla daha sevinçli aynı deniz. İnsanlardaki bu düşünceyi gedmek üzere üstelik buralara getirmemiz gerekiyor. Bu yüzden turlar düzenliyoruz. Karadeniz’e ilk kez çıkan arkadaşlarımızda şaşkınlıklarını tabir ediyorlar. Gökçe ve yeşilin ortamında, daha üstelik önemlisi Karadeniz insanının sıcaklığı ve candanlığıyla haddinden fazla elan büyük tıpkı keyifle bu geziyorlar” diyerek konuştu.

“Karadeniz turizminin gelişmesine bindi olacak”

Yapılan gezinin dünyaya duyurulacağını ifade fail Tümer, “Aramızda mevcut yabancılar bu Karadeniz gezisini Avrupa’nın iri yat dergilerinde, gerekse dünya çapındaki balaban web sitelerinde paylaşacaklar. Bu dahi Karadeniz turizminin gelişmesine destek olacak. Tığ yeterince Karadeniz’i yurtdışında tanıtamamışız. Karadeniz Bölgesini tanıtamıyoruz, zira yazılı materyaller yok. İnsanlar arıyor amma yazılmış bilgi bulamıyorlar. İnternette yeterince vukuf bulunmayan. Bu yüzden de buraları birilerinin tanıtması gerekiyor. Arz özellikle devletin buraları tanıtması lazım. Sivil cemiyet kuruluşlarının Karadeniz’i tanıtması lazım, bizlerde şu anda bu maksatla buralara geldik ve tanıtıma ulama arz etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Cide ilçesinin tarihi, kültürel ve turistik yerlerini üstelik gezdiklerini tamlayan Tümer, “Rıfat Ilgaz Kültür Evi, Gideros Koyu, Efken Şelalesi, Malyas Çayı, Loç Vadisi, Valla Kanyonu üzere bölgeleri gezdik. Cide’yi çokça beğendik, çokça sevdik, inşallah yeryüzü gelişmemiş sürede yine bu ilçeye gelmeyi istiyoruz. Deminden yolculuğumuz Bartın’a akıllıcasına gine başlayacak” ifadelerini kullandı.Share: