DÜRÜST Öğür Genel Tarz Karı Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Edirne’de avrat girişimcilerle buluştu Açıklaması

DÜRÜST Fırka Genel Merkez Eş Kolları Başkanı Ayşe Keşir, kadınların eğitim, istihdam, meslek edindirme fırsatlarını arz ferah şekilde değerlendirdiğini söyledi.

Keşir, AK Öğür Genel Kalıp Eş Kolları Başkanlığı tarafından Edirne Tecim ve Endüstri Odası’nda düzenlenen “Kadınlarla Şişman Türkiye Amacında” toplantısında girişimci kadınlarla bire bir araya geldi.

Karı buluşmalarını 9 April 2021’de Hakkari’den başlattıklarını bildiren Keşir, fırsatları ve destekleri kadınlara terennüm etmek amacıyla memleket iklim dolaştıklarını, 80. toplantıyı bile Edirne’de yaptıklarını rapor etti.

Kadınlara verilen destekleri anlatan Keşir, “20 yıldır artarak bitmeme fail ve kadınlar çıktı üretsin, üretimin ortamında olsun, nazik Türkiye’yi karı eş bile inşa edelim diye geliştirdiğimiz kavi haddinden fazla bindi var. Hibeler, fonlar, faizsiz destekler var. Şurası gördük ki sahada, çok dilek ettiğimiz ölçüde bilinmiyor. Bir o büyüklüğünde dahi ülkemin tayf kuran, hedefleri olan ‘ah tıpkısı fırsat olsa birlikte şu hayalimi gerçekleştirsem, şu dükkanı açsam, şu serayı açsam’ diyen kadınları var.” diye niteleyerek konuştu.

AK Fırka’nin 20 yıldır kadınlara müteveccih birçok fırsat sunduğunu dile getiren Keşir, 2001’dahi yüzde 13,5 olan kız çocuklarının üniversite eğitimi kabul etme oranının, 2022’birlikte yüzdelik 49’a yükseldiğini vurguladı.

KOSGEB’ten faydalananların yüzde 41’inin, İŞKUR’dan faydalananların ise yüzde 50’den fazlasının avrat olduğunu tamlayan Keşir, “Çığır yetişek kurslarında yüzde 57, işbaşı yetişek programlarında yüzde 52. Kadınlara eğitimde, istihdamda, iz edindirmede bire bir vesile verdiğinizde, kadınlar bunu sonuna kadar kullanıyorlar ve bu fırsatı yeryüzü gani şekilde değerlendiriyorlar. Ülkemin kadınları bu anlamda sonuç kademe güçlü, sonuç adım tüvana ve iştahlı.” ifadelerini kullandı.

“Haddinden Fazla cesim arsıulusal projelere imza atıyoruz”

TBMM Karı Eş Vesile Eşitliği Komisyonu (KEFEKI) Başkanı ve SELIM Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal birlikte DÜRÜST Tümen’nin kadınlara yönelik bir nice ıslahat yaptığını, yapılan yasal düzenlemelerde kadının ve ailenin korunmasının hedeflendiğini söyledi.

Kadınların ekonomide, istihdamda, eğitimde, bilimde, siyasette güçlenmesi üzere çalıştıklarını dile getiren Aksal, şunları kaydetti:

“Ölçülü çalışmaların başarısı amacıyla laf ile ilişik taraflarla teşrikimesai, diyalog ve müşavere mekanizmasının gerekliliğinin farkındayız. Bu kapsamda Mürekkep Milel kalkmak üzere, Arsıulusal Mücahede Örgütü, Acun Bankası, bakanlıklarımız ve Cumhurbaşkanlığımız özellikle almak için eş eş eşitliğine duyar bütçeleme, açık oturum katılımda eş koca punt eşitliği kalkmak için çok şanlı arsıulusal projelere imza atıyoruz.”

Konuşmaların peşi sıra eş girişimciler çalışmalarını anlattı.

Toplantıya, SELIM Fırka Denizli Saylav Nilgün Ök, SELIM Tümen Bursa Milletvekili Emine Müşkül Gözgeç, DÜRÜST Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, AK Fırka Edirne İl Eş Kolları Başkanı Nergiz İnce ve partililer katıldı.

Öte yandan Keşir, kentteki bir tesiste STK, cemiyet, basar ve kooperatiflerin avrat temsilcileri ile bile tıpkısı araya geldi. Kadınların taleplerini dinledi.Share: